Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 6. 2017
tragédie v Londýně

Požár nepřežila stovka lidí, bojí se hasiči. Uvnitř už hledají jen mrtvé

Požár výškového bytového domu v londýnské čtvrti White City
Zdroj: Profimedia

Sedmnáct mrtvých, desítky pohřešovaných a zraněných. Taková je bilance požáru výškové budovy v Londýně. Hasičské jednotky bojovaly s požárem přes čtyřiadvacet hodin. Hasiči potvrdili, že v budově nejsou žádní přeživší - obávají se, že zemřelo dalších 100 lidí.

Požár výškového bytového domu Grenfell Tower v Londýně je uhašen. Nyní se budova prohledává, což má trvat ještě týdny. Obětí je zatím 17, je však téměř jisté, že nejde o konečný počet. Podle Daily Mailu zemřelo dalších 100 lidí.

 

Hasiči už prohledali všechna poschodí, ale zejména nejvyšší patra, která nejsou považována za bezpečná, vyžadují důkladnější prohledání. Záchranáři se obávají, že v posledních třech poschodích nikdo nepřežil. Bezpečné nejsou ani okraje budovy. Některá z míst prohledávají drony.

 

115

GALERIE: Obrovský požár věžáku v Londýně

Zdroj: Profimedia

Muž v okně hořící budovy v Londýně

Hodnocení:

 

Postupně vyplouvají na povrch děsivé příběhy lidí, kteří si v osudnou noc prošli peklem. Británii velmi rozčílil muž, který z budovy odešel s kufrem plným oblečení. Na svou těhotnou sousedku Maryam Adamovou zazvonil, až když měl osobní věci v tašce.

 

 

 

"Viděla jsem u jeho dveří velkou tašku," popsala Adamová. "Měl otevřené dveře od bytu. Šlo vidět, že hoří v jeho kuchyni. Byl to ale malý oheň," dodala.

 

Podle deníku Daily Mail je šokující celé načasování. "Zazvonil na mě ve 12:50," potvrdila Adamová. Muž ale hasiče zavolal až ve 12:54. Hasičské jednotky přijely na místo za 6 minut. Do 15 minut byl celý dům v plamenech.

 

Příčina požáru je zatím neznámá. Britská premiérka Theresa Mayová slíbila rychlé a důkladné vyšetřování. Spekuluje se o tom, že začala hořet vadná lednička v kuchyni. Svědek tragédie se od svého souseda dozvěděl, že hořet začala jeho lednice, která prý "explodovala". Není však jisté, jestli jde o stejného muže, který volal hasiče, až když měl zabalené věci v kufru.

 

Odborníci se snaží zjistit, proč se požár rozšířil tak rychle. Média spekulují o hořlavém opláštění, které bylo na výškovou budovu instalováno během rekonstrukce v roce 2015. Vnější vrstvu měly tvořit dva hliníkové plechy, které obalují plastové jádro. Server BBC však upozornil na to, že právě tento typ obložení byl v minulosti spojován s šířením požáru u budov například ve Francii a Dubaji.

 

VIDEO:  Muž utekl před plameny skokem z okna

has TN.cz