Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 17:10
Co dělat při požáru?

Hasič: Největší zabiják je kouř, nejčistší vzduch bývá u podlahy

Zdroj: TN.cz

Obrovský požár v Londýně vyvolal mezi obyvateli domu paniku. Podle instrukcí měli zůstat v bytě a počkat na pomoc. Jenže oheň se rychle šířil, a tak se rozhodli utéct. Udělali správně? Jak má člověk v takové chvíli postupovat? A jak to vidí hasiči? Odpovídal velící důstojník hasičů Jaromír Piesch.

Někteří utekli, další čekali na záchranu. Ta ale nepřišla - hasiči, kteří likvidovali požár v Londýně, se do výškové budovy nemohli dostat. Lidé začali panikařit, utíkali z vyšších pater dolů, kde ale požár vypukl.

 

Někteří si vyrobili provaz z prostěradla a po něm se snažili sešplhat. V těch nejhorších případech dokonce obyvatelé domu vyhazovali z oken své děti. Křičeli, ať je hasiči zachrání. Další zase skákali z hořících bytů sami.

 

Zmatek do všeho vnesly i instrukce, které obyvatelé domu dostali od správce objektu. Ty podle některých svědků tvrdily, že v případě požáru mají lidé zůstat v bytě a čekat na pomoc.

 

Jak je to doopravdy? Co by měli lidé při požáru dělat? A jak v případě tak rozsáhlého požáru postupují hasiči? Jak se mohl oheň v budově tak rychle rozšířit? V přímém přenosu odpovídal velitel směny pražských hasičů Jaromír Piesch.


 

Ten upozornil, že větším zabijákem než samotné plameny je kouř. "Zplodiny hoření jsou jedovatý koktejl. A protože jsou plyny z hoření horké, plní místnosti odshora dolů," vysvětlil zkušený požárník.


Také řekl, že ideální po vypuknutí požáru je využít evakuační cesty a uniknout ze zasažené budovy ven. "Pokud se nemůžete dostat do bezpečí, protože únikové cesty jsou zablokované, je nejlepší snažit se dostat od ohně a kouře co nejdál," radí Piesch.


A cestou za sebou zavírat dveře, protože tím se znesnadní postup plamenů i šíření jedovatého kouře. A případně třeba ručníky nebo jiným oblečením ucpat všechny škvíry.

 


"Také je nutné na sebe zasahující hasiče upozornit. Třeba telefonem nebo otevřením okna, ze kterého pak můžete mávat a křičet," říká hasič.


A pokud se nutně potřebujete dostat přes zakouřenou místnost, nejlépe uděláte, když se proplížíte po podlaze, protože tam je vzduch nejčistší.


Podle Piesche je ideální snažit se evakuovat vlastními silami a raději směrem dolů než nahoru, protože záchrana ze střechy bývá komplikovanější a často se neobejde bez vrtulníku.


Důležité je podle Piesche zachovat klid a nepanikařit a snažit se při požáru pomoci nejen sobě, ale pokud nám stačí síly, i někomu dalšímu.

epa TN.cz