Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 12. 2017
živelné pohromy

Požáry v Kalifornii mají dvě oběti, v Chile bahno pohřbilo vesnici!

Zdroj: TV Nova

Zuřivé kalifornské požáry si už vyžádaly dvě oběti, o život přišel hasič, který se nadýchal kouře. Zatímco v Kalifornii bojují s ohnivým peklem, v jižní Americe se naopak potýkají se silnými dešti. Chilskou horskou vesnici Santa Lucía smetla vlna bahna, která má už pět obětí a dalších 15 lidí se pohřešuje.

Kalifornie se zmítá v plamenech. Statisíce hektarů už lehly popelem, živel spálil na prach stovky domů, úřady hlásí dvě oběti.

 

"Nesmíme nikomu dovolit, aby tu zůstal, pokud neprošel žádným druhem tréninku. Nikdo tu ani nechce zůstat. Bylo by to bláznovství," říkají tamní obyvatelé. "Nejsme tu jen proto, abychom ochránili vlastní domy, chceme ochránit i domy našich sousedů," odporují další.

 

Rušná Santa Barbara se změnila v město duchů. Silný vítr k ní žene jeden z největších požárů v historii Kalifornie. V části města byla evakuace dokonce povinná.

 

Na útěk před plameny se připravují i zvířata v místní zoo. Síla požáru se může rychle změnit. Ošetřovatelé a další zaměstnanci proto umísťují ovce do beden, aby mohly být přemístěny do oblasti, která nebyla zasažena kouřem.

 

 

Lijáky v Chile

 

A zatímco Kalifornie bojuje s ohnivým peklem a hasiči se modlí za brzký příchod dešťů, Chile má přesně opačný problém. Trápí ji neustávající lijáky. Horskou vesnicí se prohnala vlna bahna.

 

"Zatím můžeme potvrdit pět mrtvých. Dvě mrtvé ženy jsme identifikovali. Další dva místní a jednoho turistu se nám zatím identifikovat nepodařilo. Osm lidí je zraněno. Pohřešujeme dalších 15 osob," řekla chilská prezidentka.

 

Úřady jsou v pohotovosti. Armáda Chile nasazuje vojáky do vesnice Santa Lucía, aby pomohli obyvatelům, kteří bojují s nánosy bahna. Živel v malé vesničce poničil desítky domů včetně místní školy. Její obyvatelé jsou teď navíc bez elektrického proudu a dodávek pitné vody. V oblasti nadále platí nejvyšší stupeň varování.

Jana Gerleová / lud TN.cz