Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 9. 2015
Nenávistné komentáře

Pozor, co píšete! Za komentáře na Facebooku můžete jít do vězení

Uprchlíci
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Pozor na nenávistné komentáře, mohou vás dostat před soud! Ilustrační foto

Diskutující na Facebooku často ztrácejí zábrany. Mnozí si ale neuvědomují, že za nenávistné komentáře mohou nést následky. Naposledy na svou prostořekost doplatil bývalý člen KSČM Michal Kesudis, kterému v pondělí uložil obvodní soud pro Prahu 6 roční podmínku.

Kesudis loni schvaloval teroristický útok, při kterém v afghánském Bagrámu zahynula čtveřice českých vojáků. Pátý podlehl zranění po převozu do České republiky. Kesudis to na svém profilu a také na facebookovém profilu armády komentoval následovně:

 

"Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To, co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak. Jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp."

 

Podle soudu tak spáchal trestný čin "Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka", za což mu hrozil trest vězení v rozmezí 6 měsíců až 3 let. Soud se rozhodl pro podmínku, Kesudis se proti trestu neodvolal, stejně tak ani žalobce.

 

 

Není to ale zdaleka první případ, kdy byl někdo potrestán za výroky na Facebooku. Podmínku si odnesl také bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, který po napadení manželského páru skupinou Romů v Duchcově napsal protiromský komentář. Soud jej za to potrestal půlroční podmínkou.


Za propagaci nacismu dostala v roce 2012 podmínku pětice mladíků. Muži ve věku 19 až 27 let na Facebooku sdílela klipy a další symboly s nacistickou tematikou. Český soud v tomto případě udělil za podobnou aktivitu na sociálních sítích trest vůbec poprvé.

 

 

Otázka trestů za nenávistné komentáře na sociálních sítích je nyní více než aktuální. Na Facebooku a dalších sítích se objevují nenávistné komentáře a výzvy k násilí vůči uprchlíkům.

 

Autoři si zřejmě neuvědomují, že za podněcování k rasové, etnické či národnostní nenávisti a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka hrozí 1 až 5 let ve vězení. Vzhledem k tomu, že takový čin spáchá prostřednictvím veřejné přístupné počítačové sítě, mohl by dostat trest v rozmezí 3 až 10 let.
 

ČTĚTE TAKÉ:

VAROVÁNÍ! Tyto fotky dětí na sociální sítě nikdy nedávejte!
DĚSIVÉ! Těchto 80 osobních údajů o vás FACEBOOK ví!
TEST: Nejsi závislá na Facebooku?

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.9. | 11:45 Veselej Hafík
51
Takže jedna totalita skončila a druhá daleko tvrdší nastala??Je to tak ...
1.9. | 10:28 Milena Trost
-18
Tohle je jenom začátek. Otvírat si hubu jako vrata, je komunistům zakázáno, ...
10.9. | 10:57 Roman Grundz
1
Náhlasit nevhodný komentář
myslim ze te svobody a demokracii ste si uzili dost je cas si sednout na prdel
1.9. | 20:31 edajosef
11
Náhlasit nevhodný komentář
To jsme to teda dopracovali...
1.9. | 20:04 viam
14
Náhlasit nevhodný komentář
Kam se to řítíme s tou svobodou slova a názoru .................. asi někam do Severní Koree? Tady se smí beztrestně nadávat jen komunistům (nejsem jejich volič) a nynějšímu prezidentovi, jinak nás asi čeká vězení.
1.9. | 16:16 shade23
19
Náhlasit nevhodný komentář
Přát někomu smrt je možná nemorální,ale ne trestné(pokud šlo o nehodu nebo vyšší moc) Přát někomu smrt spáchanou druhými úmyslně už trestné bohužel je (to je to schvalování).Napsat, že vám těch udušených imigr.není líto pochopitelně trestné není, neboť žádný soud na světě vám nemůže nařizovat emoce.
1.9. | 16:09 satanastatanas
8
Náhlasit nevhodný komentář
Lado--bacha! Zijes v Cesku! A vis ze oni maji univerzalni vymluvu---my zane nemuzem! Justice je nezavisla!!
1.9. | 14:25 lada48
40
Náhlasit nevhodný komentář
Nové trestní sazby: Sobotka je kokot....... 2 roky, Sobotka s Chovancem jsou kokoti....... 4 roky, Vláda by měla táhnout do perdele....... 8 let, pravdoláskaři se sluníčkářema jsou šmejdi....10 let, běžence bez diskuzí vykýblovat z Evropy zpět..... doživotí bez možnosti propuštění.
1.9. | 12:57 Libor Smilek
22
Náhlasit nevhodný komentář
Ta soudkyně je prostě magor. Když si pročítám komentáře toho odsouzeného tak se podle mně dopustil hanobení památky těch našich vojáků nebo něco v tom smyslu. Ale ne jak rozhodla : "Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka". jaké hnutí potlačující práva ...
1.9. | 12:21 Robert Matula
51
Náhlasit nevhodný komentář
Svoboda slova bud je a nebo není. Nic mezitím neexistuje takže v ČR no vlastně v celé EU svoboda slova není.
1.9. | 12:03 novatn
49
Náhlasit nevhodný komentář
demokracie po česku- držet hubu a krok
1.9. | 11:50 satanastatanas
-10
Náhlasit nevhodný komentář
V Cesku je Demokracie..Poslouchal sem Zemana jak mluvi k prvnackum..A navadi je cist zakazane knihy.On sam je cetl taky a nic se mu nestalo.Skoda ze nerekl kde dnes sezenou Timura a jeho partu nebo Reportaz psanou na opratce.Je to horsi jak kdyz chybi banany, banany zakazane knizky meli nahradit?
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme