Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2016 13:37
předpověď počasí

Tisíc lidí stále bez proudu. Sníh zasypal Moravu. Hrozí ledovka!

Zdroj: TV Nova

Od pondělního odpoledne potrápilo počasí většinu lidí, nová sněhová pokrývka a spadané stromy komplikovaly dopravu nejen na silnicích, brzdily také hromadnou dopravu. Ve středu odpoledne vydal Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) výstrahu kvůli možné tvorbě náledí, která začne platit ve 22 hodin a končí následující den v 9. Dnes by mělo být o 3°C více než během včerejšího dne.

Výstraha před ledovkou platí od středy 2.3. 22:00 do čtvrtka 9:00 pro Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj, Prahu a kraj Vysočina.

 

Kolem hluboké tlakové níže nad Severním mořem postupuje přes naše území k východu slábnoucí okluzní fronta, večer k nám postoupí od západu fronta studená.

 

Přes den bude zataženo, místy můžeme očekávat slabý občasný déšť, díky teplotám kolem 0°C může být k ránu ještě mrznoucí. Zpočátku v polohách nad 300 metrů a během dne nad 800 metrů budou srážky sněhové.K večeru budou od západu srážky četnější.

 

Nejvyšší teploty se vyšplhájí k 3 až 7 °C, ráno lze očekávat
místy zmrazky nebo náledí, v 1000 m na horách se bude teplota pohybovat kolem 1 °C. Povane mírný jihozápadní až jižní vítr o rychlosti 3 až 7 m/s.

 

 

Mokrý sníh trápil také velké množství domácností, které se díky poruchám na vedení od spadaných stromů ocitly bez elektrického proudu. Kalamitní stav ČEZ vyhlásil pro Benešov, Praha-Západ, Praha-Východ a Příbram. Stále je ale bez proudu Praha-Východ a Příbram, situace na Benešovsku a Praze-Západ se výrazně zlepšila, ČEZ eviduje již pouze desítky poruch na vysokem vedení. Na Příbramsku se jedná se například o Milešov, Líšnice. V lokalitě Praha západ pak o Slapsko, kde je velmi těžký a nepřístupný terén. O stavu se můžete informovat zde.

 

V celé zemi se staly stovky nehod a všechny mají jedno společné - sníh, ledovku a neopatrnou jízdu. U Libouchce na Ústecku jeden člověk zemřel a 14 lidí se zranilo. Řidič tam na zasněžené silnici předjížděl jiné osobní auto a střetl se s linkovým autobusem.

 

 

Na trase Plzeň - Karlovy vary kvůli ledovce sklouznul řidič autobusu u jedné krajnice a jak se snažil ještě situaci zachránit, skončil v protějším příkopu. Vezl 23 dětí předškolního věku. Šest jich muselo do nemocnice.

 

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Pozor na mráz a sníh: Jak chránit vaše čtyřnohé miláčky
Mráz kůži těžce poškozuje! Jak se bránit?
Zima a mráz: Víš, jak ti škodí a čím tvé tělo nejvíc trpí?

klma TN.cz