Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 8. 2017
nepoužívejte ho

Pozor na dětský sirup proti kašli Ambrobene! Našli v něm plíseň

Ambrobene
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
V jedné z šarží sirupu Ambrobene našli plíseň (ilustrační foto)

Před sirupem na kašel značky Ambrobene varuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V šarži S21858 se může vyskytovat plíseň. Pokud máte sirup s touto šarží doma, okamžitě ho přestaňte používat a vraťte ho do lékárny.

Pokud máte doma léčivý přípravek Ambrobene ve formě sirupu, měli byste zbystřit. "U části šarže byla německým výrobcem identifikována zvýšená přítomnost plísně," varuje SÚKL. Konkrétně se jedná o lék Ambrobene 15 MG/5ML, velikost 100 ml, číslo šarže S21858, který má datum použitelnosti do července 2021.

 

Na základě aktuálně dostupných informací může být v lékárnách a u pacientů až 14 tisíc balení. "Držitel rozhodnutí o registraci, společnost ratiopharm GmbH, Ulm, Německo, proto přistoupil ke stažení uvedené šarže léčivého přípravku až z úrovně pacientů," dodává SÚKL.

 

Život ani zdraví pacientů nejsou podle odborníků ohroženy, u oslabených jedinců ale může požití závadného přípravku vyvolat žaludeční obtíže a průjem. V Česku zatím nejsou hlášeny žádná podezření na nežádoucí účinky tohoto léku. 

 

 

"Pacienti, kteří mají tento přípravek doma, by jej měli neprodleně přestat používat. Načatá i nenačatá balení je možné vracet zpět do lékárny až do 1. 10. 2017, nejlépe do té, ve které byl lék pacientovi vydán. Pacient obdrží nové balení z jiné šarže, která není závadou v jakosti dotčena," radí SÚKL.

 

Léčivý přípravek Ambrobene sirup se používá při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest spojených s obtížným vykašláváním, infekčních onemocněních dýchacích cest a při akutních a chronických zánětech vedlejších nosních dutin. Tento léčivý přípravek je volně prodejný.

mom TN.cz