Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 6. 2017
drsné německo

Za dlouhé parkování u obchodu hrozí pokuta! Takhle se jí vyhnete

Zdroj: TN.cz

Maloobchodní řetězce v Německu bojují proti řidičům, kteří parkují před obchody, i když v nich nenakupují. Najímají si soukromé firmy, které parkoviště hlídají a udělují pokuty. Stání tak může vyjít i na 50 euro, tedy 1300 korun, někdy i více. Řidiči musí používat parkovací disk, aby pokutě zabránili. To však platí i na některých místech v Česku.

Nákupy v Německu se mohou prodražit. Lidé, kteří tam jezdí nakupovat, mohou dostat pokutu od ostrahy parkoviště před supermarketem.

 

Řidiči totiž často netuší, že musí mít za oknem parkovací disk s časem příjezdu. Pokud nebude patrné, kdy na místě zaparkovali, hrozí jim pokuta.

 

Obchodní řetězce tak bojují proti lidem, kteří parkují celý den před obchodem a blokují tak místa pro jejich zákazníky. "Už jsme na to upozorňovali, ale český člověk je nepoučitelný," řekl tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka. "Řidiči mohou zaplatit 50 euro (1300 Kč), ale i více," vysvětlil.


 

Tyto pokuty udělují například prodejny Aldi, Edeka a Rewe. Zákazníky ale o systému dostatečně neinformují, takže na to mohou doplatit i lidé, kteří opravdu nakupují, ale nenechali za oknem parkovací disk.

 

Německému deníku Welt.de si stěžoval Němec, který jen odběhl nakoupit, lístek ale za okno nedal. Dostal za 20 minut pokutu 30 euro (780 korun), kterou musel uhradit.

 

Petr Vomáčka také varuje, že stejný problém je i v Česku. "Pokuta za špatné parkování hrozí i u nás v obchodních centrech. Jen se o tom nemluví!" dodal.

 

Parkovací kotouč

Dopravní značka "Parkoviště s parkovacím kotoučem" označuje parkoviště, na kterém řidič musí při začátku stání umístit kotouč viditelně ve vozidle a nastavit na něm dobu začátku stání, kterou nesmí až do odjezdu měnit. Papírovou pomůcku lze pořídit za dvacet až třicet korun.

 

Značka: Parkoviště s parkovacím kotoučem

Parkoviště s parkovacím kotoučem
Zdroj: Policie

 

"Běžně se používá ve všech okresních a krajských městech. Z toho důvodu doporučujeme mít ve vozidle parkovací kotouč (parkovací hodiny)," řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

 

"Kdo nerespektuje dopravní značku "Parkoviště s parkovacím kotoučem", dopouští se přestupku a lze mu v blokovém řízení uložit pokutu až dva tisíce korun," dodala.

 

Provizorně "někdy" postačí zanechat i viditelně odložený papír s ručně napsaným časem (například: "Příjezd 10:30 hod."). "Obecně to ale nedoporučujeme," dodal tiskový mluvčí Vomáčka, podle kterého tento systém nemusí vždy projít.

 

Více informací se dozvíte v rozhovoru s tiskovým mluvčím Ústředního automotoklubu Petrem Vomáčkou.

has TN.cz