Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 4. 2017
Smrtelný melanom

Pozor na rakovinu kůže! Jaké jsou příznaky a kde vás vyšetří zdarma

Spočítejte si znaménka, zvyšují riziko rakoviny
Zdroj: Profimedia
Kůži byste si měli kontrolovat i sami - alespoň třikrát ročně

Lidí s rakovinou kůže v Česku stále přibývá! Pokud i vy máte mateřské znaménko nebo pihu, která se vám nelíbí - ať už se zvětšuje, nebo třeba tmavne, nechte se vyšetřit. Zrovna dnes nabízí dermatologové prohlídku zdarma, na kterou by vás jinak musel poslat praktický lékař.

Melanom je nejagresivnější typ rakoviny kůže. Ročně lékaři odhalí asi 2600 nových případů, pacientů je v Česku téměř 30 tisíc. A jejich počet stále roste, přestože díky prevenci přichází lidé do ordinací většinou včas.

 

Pokud máte nějaké podezřelé znaménko, dnes je ten správný den, kdy se nechat vyšetřit. Na mnoha místech se totiž otevřou ambulance kožních lékařů, kteří vám pihy zdarma prohlédnou. Pokud byste šli za dermatologem sami, museli byste za vyšetření platit - zhruba 300 korun za jedno znaménko. Neplatili byste pouze v případě, že by vás na prohlídku poslal ošetřující lékař.


Seznam ordinací, kde se dnes můžete nechat zdarma vyšetřit, najdete v tabulce na konci článku.

 

 

Kromě dnešní akce, která se koná v rámci Evropského dne melanomu už posedmnácté, probíhají také prohlídky ve specializovaných stanech. I tam vám zkontrolují znaménko a v případě nálezu doporučí další postup. Více čtěte zde.

 

Melanom není tak běžný jako jiné rakoviny kůže, má však na svědomí nejvíce úmrtí. Až polovina nádorů vznikne na podkladu pigmentového znaménka. Kůži bychom si proto měli pravidelně kontrolovat i sami, abychom odhalili sebemenší odchylky.

 

Jak se samovyšetřit, čtěte na další stránce:

 

epa TN.cz
Reklama