Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 21:32
Hrozba

Pozor! Podvodná mobilní aplikace vás může připravit o tisíce

Zdroj: TV Nova

V Česku se šíří mobilní aplikace, která může uživatele připravit o několik tisíc korun. Poškozených jsou v Česku minimálně desítky. Aplikace se tváří jako hra, ale v okamžiku, kdy není v mobilu využívaná, si sama vytočí číslo a potom uskutečňuje hovory na linky zpoplatněné vysokou sazbou.

Chytrý telefon využívá v dnešní době téměř každý. Hry v něm patří mezi oblíbené aplikace. I když jsou některé zdarma, mohou se pěkně prodražit. Jednou z nich může být "exkluzívní doplněk" oblíbené hry.


Aplikace navenek působí jako rozšíření oblíbené mobilní hry. Ve skutečnosti ale uživatele po jejím stažení může připravit o několik tisíc korun.


Třeba pan Michal až při vyúčtování zjistil, že má kvůli podvodné aplikaci zaplatit o pět tisíc víc než obvykle. Škodlivý program do telefonu nejspíš stáhnul jeho syn.
 

Pan Michal ale není jediný, kdo si takovou aplikace stáhnul. Poškozených je v Česku už několik desítek - stažení takové aplikace je stálo od několika stovek do několika tisíců korun. A na první pohled se nedá poznat, že jde o podvodný program.Infikovaná aplikace telefonuje na zpoplatněné telefonní číslo, aniž byste měli šanci to poznat. Autoři těchto podvodných programů často využívají jména populárních her - nyní to je Minecraft, v minulosti například Angry Birds.


Podle odborníků je základním preventivním opatřením stahování jen z důvěryhodných zdrojů nebo například pravidelná aktualizace softwaru. Pomáhá i antivirus.

pez, Dominika Janochová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.4. | 21:22 rundlik
6
Není nad klasický tlačítkový mobil a kredit si dobíjet např.částkou 200,-Kč.A ...
21.4. | 23:13 Milos Trasimi
-1
Špatný titulek u tohoto clanku.Správně by melo tam melo byt: Češi jdou pekni ...
22.4. | 16:59 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
skeptikus Tvoje máma se jmenuje Angry Struna.
22.4. | 15:58 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drž piicu.
22.4. | 10:47 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi, tebe budou ty tvoje kecy brzo hodně mrzet. Měl by ses zanedlouho na ulici často otáčet a všímat si maličkostí.
21.4. | 23:59 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
..až je z toho jeden cigánskej teploušskej kurvič strun angry..
21.4. | 23:13 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Špatný titulek u tohoto clanku.Správně by melo tam melo byt: Češi jdou pekni birds.Az je jeden z toho angry.
21.4. | 22:48 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Já mám tato placená čísla u vodafonu zablokovaná! Stačí si pohrát v samoobsluze a nemusíte mít z takového programu strach!
21.4. | 22:26 skeptikus
2
Náhlasit nevhodný komentář
21.4. | 21:22 rundlik ..to je sice hezký, snaha nenechat se okrást je jistě chvályhodná, ale podvod zůstane podvodem a podvodník podvodníkem a ten má bejt vypátrán, lapen a potrestán..
21.4. | 21:22 rundlik
6
Náhlasit nevhodný komentář
Není nad klasický tlačítkový mobil a kredit si dobíjet např.částkou 200,-Kč.A na to ostatní-mapy,hudba,filmy ap.-tablet.Podvodníci by tak měli "po žížalkách".Mám i tak trochu podezření na operátory,jestli si tímto nezlepšují zisky...No jo,žijeme ve světě podvodu,všude,kam se podíváš...
21.4. | 21:20 Ukradeny Trotl
3
Náhlasit nevhodný komentář
Svého času mi jeden kolega vývojář říkal, že je přesvědčený o tom, že si ty viry píšou ty firmy co vyrábějí antivirus-y samy. Já jsem o tom přesvědčen. Jak by si jinak přišli k takovým úžasným ziskům: https://goo.gl/iKiiV3 kdyby nebylo strachu, které šíří média? A schválně kdopak je asi sponzoruje?