Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 21:32
Hrozba

Pozor! Podvodná mobilní aplikace vás může připravit o tisíce

Zdroj: TV Nova

V Česku se šíří mobilní aplikace, která může uživatele připravit o několik tisíc korun. Poškozených jsou v Česku minimálně desítky. Aplikace se tváří jako hra, ale v okamžiku, kdy není v mobilu využívaná, si sama vytočí číslo a potom uskutečňuje hovory na linky zpoplatněné vysokou sazbou.

Chytrý telefon využívá v dnešní době téměř každý. Hry v něm patří mezi oblíbené aplikace. I když jsou některé zdarma, mohou se pěkně prodražit. Jednou z nich může být "exkluzívní doplněk" oblíbené hry.


Aplikace navenek působí jako rozšíření oblíbené mobilní hry. Ve skutečnosti ale uživatele po jejím stažení může připravit o několik tisíc korun.


Třeba pan Michal až při vyúčtování zjistil, že má kvůli podvodné aplikaci zaplatit o pět tisíc víc než obvykle. Škodlivý program do telefonu nejspíš stáhnul jeho syn.
 

Pan Michal ale není jediný, kdo si takovou aplikace stáhnul. Poškozených je v Česku už několik desítek - stažení takové aplikace je stálo od několika stovek do několika tisíců korun. A na první pohled se nedá poznat, že jde o podvodný program.Infikovaná aplikace telefonuje na zpoplatněné telefonní číslo, aniž byste měli šanci to poznat. Autoři těchto podvodných programů často využívají jména populárních her - nyní to je Minecraft, v minulosti například Angry Birds.


Podle odborníků je základním preventivním opatřením stahování jen z důvěryhodných zdrojů nebo například pravidelná aktualizace softwaru. Pomáhá i antivirus.

pez, Dominika Janochová TN.cz