Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2018
Nejezte to

Pozor! V exotickém ovoci se našel silný jed, prodávali ho v Lidlu

Ovoce Goji - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ovoce Goji - ilustrační foto

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Lidl Česká republika, aby neprodleně stáhl ze všech prodejen závadnou šarži ovoce Goji od společnosti Vemondo. Italské kontrolní orgány v něm totiž našly jed karbofuran, který byl navíc na území EU už před deseti lety zakázán.

Závadná šarže má číslo L7195B, jedná se o 70g balení sušených plodů kustovnice čínské - Vemondo Goji. Dodavatelem byla společnost Noberasco S.p.A., Carcere z Itálie.

 

"SZPI obdržela prostřednictvím evropského systému rychlého varování RASFF notifikaci od partnerského dozorového orgánu v Itálii, že předmětná šarže goji obsahuje pesticid karbofuran v koncentraci 0,064 mg/Kg," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Ten navíc upozornil, že jako silný insekticid karbofuran byl pro své nežádoucí účinky ve státech Evropské unie zakázán už před deseti lety.

 

 

Přesto nejsou výjimečné případy, kdy na otravu jedem zemřelo nějaké zvíře, zejména dravec. Občas se objevil i v otrávených návnadách nastražených na psy.

 

Lidl musí na základě nařízení SZPI okamžitě příslušnou šarži stáhnout ze svých prodejen a o její závadnosti informovat spotřebitele. "Potravinářská inspekce před konzumací důrazně varuje všechny spotřebitele, kteří mají uvedenou šarži doma," dodal Kopřiva.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tibor si užíval dovolenou v luxusním hotelu: Po večeři zažil hotové peklo! Následovala smrt

POZOR: Narazili jste už na krvavé vejce? Nenapadne vás, co hrozného to znamená!

vbo TN.cz
Reklama