Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.5. 2016 22:44
novela zákona

POZOR! Vstup do lesa se může prodražit, hrozí pokuta až 30 tisíc

Zdroj: TV Nova

Houbařům se může jejich vášeň řádně prodražit. Pokud poruší zákaz vstupu do lesa, když v něm zrovna loví myslivci, zaplatí pokutu až 30 tisíc korun. A stát se to může snadno, například když půjdete lesem mimo oficiální cesty. Novelu zákona o myslivosti, která obsahuje i tento zákaz, mají poslanci projednávat v červnu. Po bouřlivých reakcích, které návrh vyvolal, teď ministerstvo zemědělství lidi uklidňuje, že se v praxi nic nezmění.

Češi volají po vysvětlení potom, co se dozvěděli o záměru ministerstva pokutovat lidi za vstup do lesa v době honiteb. "Já si to vůbec nedovedu představit v český společnosti, kde jsme všichni zvyklí do lesa chodit, že jo," uvedl jeden z účastníků ankety TV Nova.

 

"Vždyť jsou to státní lesy. Kdyby nebyly státní, tak dobře, tak potom je to soukromej majetek a potom je to o něčem jiným, ale když jsou státní, tak by měli mít možnost do těch lesů jít," argumentoval další dotázaný.

 

Podle ministerstva ale novela mění jen výši pokuty, která má být až 30 tisíc korun. "Navyšuje se sankce za porušení tohoto omezení a to je to podstatné," vysvětlil ředitel odboru státní správy, lesů, myslivosti a rybářství Martin Žižka.

 

 

Pravidla ale prý zůstanou stejná. Omezení může platit na určitou roční dobu, některé dny, či hodiny v týdnu. Může mít i takovou podobu, že jediné, co návštěvníkům lesa zakazuje, je pouštět se mimo vyznačené turistické trasy. O zákazu vstupu ale lidé musejí být informováni.

 

 

"Častou praxí je omezení přímo na vstupních cestách, ale pochopitelně to bude i na úřední desce úřadu, který ho vydá," doplnil Žižka. Lidem se ale nelíbí, že by se měli ptát. A to je právě kámen úrazu. Lidé totiž často do lesa nechodí jen oficiálními přístupovými cestami. To by ale v případě, že by porušili zákaz, asi těžko někoho zajímalo.
 

tn.cz / TV Nova