Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2017 11:09
Rozhodnutí SÚKL

POZOR! Z lékáren stahují lék na kašel, který má doma snad každý!

Lékárna
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Lék, který na kašel používají tisíce Čechů, musí lékárny stáhnout z prodeje. Jde o měkké tobolky Mucosolvan, které si koupíte bez předpisu. O stažení z oběhu rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Mnoho lidí při prvním bolení v krku nebo kašli sáhnou právě po Mucosolvanu. Pomáhá vykašlávat a užívá se při onemocnění průdušek i plic - ať už vážných, nebo pouhého nachlazení. Teď už ale pacienti některá balení Mucosolvanu v lékárně nekoupí.

 

"SÚKL informuje o stažení uvedených šarží léčivého přípravku Mucosolvan, 15 mg, pas. mol. 20 až z úrovně zdravotnických zařízení," oznámil ústav na webových stránkách. Jde o balení, ve kterém najdete 20 měkkých tobolek.

 

Stažení z prodeje se týká pěti šarží - viz tabulka. Některé se mohou používat do konce roku, další do července 2018 nebo 2019. Poslední závadná šarže má použitelnost do 24. listopadu 2018.

 

 

Lék MUCOSOLVAN

 

SÚKL rozhodl o stažení z lékáren z důvodu závady v jakosti, konkrétně kvůli "výsledku mimo limit specifikace v parametru obsahu léčivé látky". To znamená, že lék obsahuje jiné množství léčivé látky, než uvádí obal. Jestli je v přípravku léčiva méně, nebo více, ústav nespecifikoval.

 

 

Zmíněné šarže jsou stahovány z úrovně zdravotnických zařízení. To znamená, že už tyto šarže nekoupíte v lékárně, doma je ale mít můžete. "Jde o nějakou marginální závadu, kterou jsme objevili, a pro jistotu stahujeme z prodeje. Pacienti ale mohou léky v klidu dál brát," uvedla dříve mluvčí SÚKLu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Léky na bolest ničí žaludek! Jak si od bolesti ulevit jinak?

6 nebezpečných mýtů o opalovacích krémech

Máte ve své lékárničce tento lék? Pak můžete být ve velkém nebezpečí!

epa TN.cz