Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 22:01
Nemocní divočáci

Myslivci postříleli tisíc divočáků. Mor má udržet ohradník

Zdroj: TV Nova

Hasiči na Zlínsku zítra začnou se stavbou elektrického ohradníku. Ten má zamezit šíření afrického moru prasat. Ozývají se ale hlasy, že to nemusí stačit. Myslivci přitom pokračují v odstřelu divočáků. Už jich skolili tisíc!

Epicentrum výskytu prasečího moru ohraničily značky. Na stav nebezpečí platící v celé zóně denně upozorňují už i obecní rozhlasy. Je zakázán vstup lidí se psy či jinými domácími zvířaty mimo zastavěné území města, do lesů, na louky či pole.

 

Právě domácí mazlíčci by totiž mohli nákazu roznést mimo aktuálně zamořenou oblast. Na dodržování zákazu dohlížejí policisté.

 

Zóna je lidem a jejich zvířatům zapovězená. Kromě výstražných cedulí a pachových ohradníků teď přibudou i elektrické. Zatím jich má být 14 kilometrů.

 

V epicentru nákazy budou i speciální odchytové klece. Podle některých odborníků je to ale pořád málo. Ještě účinnější by byl prý plot, který by nakaženou oblast uzavřel.

Vedení kraje přiznává, že boj s prasečím morem bude asi delší, než se myslelo. Stav nebezpečí na Zlínsku platí do 29. srpna. Ale možná to nebude stačit.

 

Divočáků je v lesích odhadem ještě až 300. Z více než stovky uhynulých se prasečí mor prokázal zatím u dvaasedmdesáti.

pez, Petr Zapletal TN.cz
Reklama