Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 9. 2017
reakce ministerstva

Maminky rozzlobila povinná docházka dětí do školek. Jak to je

Školka
Zdroj: Thinkstockphotos
Ministerstvo školství se brání, že za přísná pravidla MŠ nemůže

Se začátkem školní roku začala povinná školní docházka nejen školákům, ale i dětem předškolního věku. Pro jejich rodiče navíc vznikla nová pravidla ohledně omlouvání nepřítomnosti jejich ratolestí. A ta se naštvaným maminkám moc nelíbila. Ministerstvo školství se však brání, že způsob omlouvání nepřítomnosti dětí stále určuje školní řád nikoliv ministerstvo.

V první školní den rodiče předškoláků obdrželi omluvné listy, které mají sloužit k evidenci nepřítomnosti jejich ratolestí. Vzhledem k tomu, že je docházka pro pětileté děti povinná, zpřísnila se i pravidla pro jejich nepřítomnost. "Začala platit nová nařízení pro předškoláky, zrovna když moje dcera je předškolák. Bolševik je zpátky!" okomentovala tato pravidla maminka a aktivistka Markéta Kutilová a nebyla jediná.

 


Vedení mateřských škol uvádí, že pravidla budou platit víceméně stejná jako pro děti ve školách. Omluvy nepřítomnosti dítěte se pak budou řešit individuálně. "Tato nová pravidla slouží především jako prevence proti problémovým rodinám, které své dítě do školky přihlásí a poté jej tam nedávají a nechávají si ho doma," vysvětlila ředitelka MŠ U Mašinky Žatec Brichtová a dodala, že omluvné listy slouží především ke kontrole pro úřady.

 

 

Ministerstvo školství dnes na svou obranu uvedlo, že způsob omlouvání nepřítomnosti dětí v mateřských školách určují, jako doposud, školní řády. Záleží pak na řediteli MŠ, jakou formu omluvy ve školním řádu stanoví. 

 

„Forma a způsob omlouvání se nemění a nadále zůstává v kompetenci ředitelů škol,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech. „Jelikož způsoby omlouvání neurčuje školský zákon, ale školní řády jednotlivých mateřských škol, můžou se ředitelé škol domluvit na způsobu omlouvání dětí také s rodiči a společně můžou najít vhodný způsob tak, aby vyhovoval všem – jak ředitelům, tak rodičům a dětem,“ dodal.

 

Omlouvání nepřítomnosti si tedy nadále mohou určovat MŠ a může tedy plně záviset na dohodě mezi rodičem a konkrétním učitelem, případně vedením dané mateřské školy.

kik TN.cz