Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 2. 2016
mučedník církve

ZÁZRAK V ČIHOŠTI: Před 66 lety brutálně umučili faráře Toufara

Farář Josef Toufar
Zdroj: oficiální zdroj
Farář Josef Toufar

Před 66 lety surově utýrali komunisté faráře Josefa Toufara. Výročí jeho smrti připadá na 25. února. Zatímco jména jeho vrahů - přímých i nepřímých - upadají v zapomnění, statečný farář se patrně dočká blahořečení.

Jméno faráře Josefa Toufara se stalo symbolem za všechny oběti komunistů z řad duchovních. Svým způsobem i po právu - sami komunisté chtěli mít z Toufara ukázkový příklad pro zastrašení duchovenstva. Dodnes navíc zůstává nevysvětlený tzv. číhošťský zázrak - pohyb křížku při Toufarově kázání.

 

Všechno začalo právě zázrakem na faře. Při mši svaté na třetí adventní neděli, 11. prosince 1949, se stal zázrak, který vidělo asi dvacet svědků. Na oltáři se několikrát pohnul - naklonil - asi půlmetrový kříž. Paradoxem je, že sám Toufar o pohybu kříže vůbec nevěděl, protože stál na kazatelně zády k oltáři a čelem k věřícím. Právě ti mu o zázraku řekli, ale až po několika dnech.

 

Komunisté se sice o zázraku také dozvěděli, ale zprvu mu nevěnovali pozornost. Teprve když se povědomí o něm začalo šířit, vložili se do celé záležitosti. Snad ze strachu, že by se mezi lidmi o zázraku začalo ještě více mluvit anebo spatřili příležitost. Nakonec se jí chopili - číhošťský zázrak se stal záminkou pro represe a tažení proti církvi. A první obětí byl farář Toufar.

 

 

StB si pro Toufara přijela 28. ledna. Byl zatčen a převezen do Valdic. Obvinili ho, že pohyb křížku na oltáři zinscenoval. Farář ale tvrdošíjně odmítal podepsat smyšlené doznání. Jeho mučení trvalo týdny a bylo tak kruté, že i ze zatvrzelého faráře nakonec Státní bezpečnost vytloukla přiznání.

 

Koncem února Toufar podepsal protokol, kde se přiznával nejen ke zinscenování číhošťského zázraku, ale i k sexuálnímu zneužívání ministrantů. Toto přiznání bylo i na základě zkoumání znalců zpochybněno až v devadesátých letech.

 

23. a 24. února, v předvečer jeho smrti, dotáhli brutálně zmučeného faráře tajní policisté zpět do Číhoště. Tam už předtím instalovali podivné zařízení, které mělo pohyb křížku umožnit. Rekonstrukce se odehrávala pod dohledem kamer a právě tento videozáznam se po letech stal důkazem, jak otřesně s Toufarem komunisté zacházeli.

 

 

Toufar nedokázal ani pořádně stát, natož hýbat táhlem, které pohybovalo zase křížkem. Kamera zachytila i podlitiny a šrámy, které mu vyšetřovatelé způsobili. Už ale nenatočila třeba to, že Toufara do kostela odvezli v bačkorách. Měl z mučení tak oteklé nohy, že by se do jiných bot nedokázal obout.

 

Faráře pak estébáci dovezli zpět do Valdic. Statečný muž ale už začal umírat. I pro StB šlo o pořádný průšvih, do kterého se dokonce vložil i prezident Klement Gottwald. Nakonec do Valdic vyrazilo letadlo, které mělo faráře převézt do nemocnice v Praze. Kvůli špatnému počasí nemohlo přistát a Toufar tak do Prahy cestoval sanitkou.

 

Nakonec Toufar umírá v důsledku "péče" komunistických vyšetřovatelů. Stane se tak 25. února 1950.Podle lékaře, který ho operoval, už nebylo možné faráře zachránit - byl doslova utlučen k smrti.

 

Komunisté se to pokusili zahladit i tím, že tělo mrtvého pohřbili pod smyšleným jménem na Ďáblickém hřbitově. Pozůstalí po faráři celé čtyři roky ani nevěděli, že je Toufar po smrti. Oficiálně zemřel na "prasklý žaludeční vřed".

 

Se zpožděním desítek let se teprve před dvěma lety podařilo najít šachtu, do které komunisté tělo faráře hodili. Jeho ostatky už odpočívají přímo v Číhošti. Ale nejen to - Toufar se stal pro církev oficiálním mučedníkem a v současné době probíhá jeho blahořečení.

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.2. | 07:51 wp2t
2
2 peter Dobře soudruhu kapitalisto formulováno, jen by to chtělo ještě trochu ...
25.2. | 08:52 roco-lanek
-7
Byla to skvěla doba jako dozorce jsem si užil mučili jsme kolaboranty žensky ...
9.8. | 12:44 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Taky ho mohli upalit..Protoze kazdej "zazrak" zavani carodejnictvim...
25.2. | 13:47 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
25.2. | 10:24 spejbl112: To opravdu budeme řešit 16. století, TheBille?
25.2. | 13:43 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
25.2. | 10:36 wp2t: jen si pičuj, kvič a hýkej. To už je totiž jediný co můžeš a zmůžeš, TheBille
25.2. | 10:36 wp2t
0
Náhlasit nevhodný komentář
2 džka A komančové nás mlátili alespoň veřejně, vy se při demonstracích schováváte za kukly a kdo se k vám přidá ten je rasista a do basy s ním. A jak můžeš napsat, že teď už se nic nemůže, vždyť je ty zmetku demokracie.
25.2. | 10:33 wp2t
1
Náhlasit nevhodný komentář
2 držka Jakým jiným směřem ty zmetku? V Německu na Silvestra vaši kámoši znásilnili a okradli 1200 žen a vám se podařilo zadržet 20 z toho tisíce a ještě dostali podmínku. Teď hledáte mezi policajtama toho co to veřejně oznámil, protože se přestaly ženský bát to oznámit, jinak by se to ututlalo.
25.2. | 10:29 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
Melme, a co třeba tady?........https://books.google.cz/books?id=ddukAQAAQBAJ&pg=PA48&lpg=PA48&dq=Církevní+popravy&source=bl&ots=5U3eOm4cQB&sig=F
25.2. | 09:58 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
25.2. | 08:52 roco-lanek: Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič0vat, kvičet a hýkat na netu a to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost.
25.2. | 09:48 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
25.2. | 08:01 spejbl112: Hledal jsem a nic jsem nenašel. Dáš odkaz, TheBille?
25.2. | 08:52 roco-lanek
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Byla to skvěla doba jako dozorce jsem si užil mučili jsme kolaboranty žensky děcka ten pocit mě naplnoval rozdrcena kolena sanice rozparat a hodit prasatum
25.2. | 08:07 roco-lanek
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Jediný lek na tuhle dobu jsou komunisti a svědci jehovovi žadná transfuze krve jinak se budete smažit v pekle jako havel