Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 5. 2018
Jiná definice znásilnění

Ve Švédsku před sexem souhlas! Zákon už platí i v dalších zemích

Sex
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Švédsko se zařadilo mezi země, které znásilnění nedefinují tak, že pachatel použil vůči oběti násilí nebo zastrašování, ale tak, že oběť se sexem nedala souhlas. A mlčení podle švédských zákonů souhlas rozhodně neznamená. Nově zákon zavádí i trestné činy "znásilnění z nedbalosti" a "sexuální zneužívání z nedbalosti", hrozí za ně ale až čtyři roky za mřížemi.

Sex bez výslovného souhlasu partnera = znásilnění, tato rovnice začne od 1. července platit ve Švédsku. Doposud museli žalobci prokázat, že pachatel oběť přinutil násilím, hrozbou násilí nebo jinak využil zranitelnosti oběti. Teď ve Švédsku stačí, aby oběť k sexu nedala jasný souhlas.

 

Podobné přísné zákony platí také ve Velké Británii a v Irsku, na Islandu, v Belgii, v Lucembursku, v Německu a na Kypru. Ve všech těchto zemích je před sexem potřeba získat souhlas partnera a to buď vyslovený nebo "vyjádření prostřednictvím řeči těla".

 

Ve Švédsku pro zpřísnění zákona hlasovalo 257 poslanců. "Pokud se osoba oddává sexuálním aktivitám s někým, kdo zůstává neaktivní nebo vysílá rozporuplné signály, musí on nebo ona zjistit, jestli je tato osoba ochotná," stojí podle stanice BBC v zákoně.

 

Zákon dokonce zavádí dva nové trestné činy - znásilnění z nedbalosti a sexuální zneužívání z nedbalosti. I za ně ale pachateli hrozí až čtyřletý pobyt za mřížemi. "Nedbalostní aspekt se zaměřuje na případ, kdy se jedna ze stran nezapojila dobrovolně," uvedla podle BBC švédská vláda.

 

 

"Hlasování představuje velké vítězství pro všechny aktivisty za ženská práva ve Švédsku, kteří neúnavně bojovali za změnu déle než 10 let," řekla CNN Anna Blusová z Amnesty International. "Pořád ještě zbývá ujít pořádný kus cesty, ale doufáme, že toto rozhodnutí povede k velké změně v přístupu i v zákonech v celé Evropě," dodala Blusová.

 

Švédsko v minulém roce zaznamenalo desetiprocentní nárůst případů znásilnění, prozradila CNN Johanna Olserydová ze švédské Národní rady pro prevenci zločinnosti. Doufá, že nová legislativa pomůže počet sexuálních útoků snížit.

vbo TN.cz