Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.4. 2017 07:42
Bude to tak?

Předpověděl výsledky voleb, teď šokuje: Trumpa brzy odvolají!

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Donald Trump (archivní foto)

Donald Trump se v Bílém době neudrží až do konce funkčního období. Tvrdí to profesor historie Allan Lichtman, který úspěšně odhadl výsledky všech prezidentských voleb v USA od roku 1984. Trumpa podle něj odvolají.

Allan Lichtman pracuje jako profesor historie na univerzitě ve Washingtonu. Výsledky voleb předpovídá pomocí série otázek a odpovědí. Od roku 1984, kdy s projektem přišel, se vždy stal prezidentem ten, koho Lichtman určil. Jinak tomu nebylo ani v případě Donalda Trumpa.

 

Teď ale uznávaný odborník tvrdí, že Trump v čele USA nevydrží až do konce svého funkčního období. Odvolání je podle Lichtmana jisté, otázkou zůstává jen to, kdy k němu dojde. Profesor vše vysvětluje v knize Důvody pro impeachment, která vyjde příští týden. Informoval o tom portál Politico.

 

"Kniha popisuje, jak Trump ohrožuje instituce a tradice, které udržovaly Ameriku bezpečnou a svobodnou už 230 let. Objasňuje, proč může republikány ovládaný Kongres odvolat prezidenta z vlastní strany," uvedl Lichtman.

 

Myslí si, že Trumpovi hrozí odvolání za zneužívání moci, lhaní, podezření z napojení na Rusko a možný konflikt zájmů. "Jsem si celkem jistý, že Trump poskytne důvody k impeachmentu, ať už spácháním něčeho, co ohrozí národní bezpečnost, nebo něčeho, co pomůže jeho kapsám," dodal.

 

 

Pro předpovídání impeachmentu Lichtman speciální systém nevypracoval. Své závěry však nepublikuje bez výzkumu. Porovnal dřívější procesy odvolání a našel v nich společné znaky, které se dají aplikovat i na současnou situaci.

 

Impeachment je oficiální obžaloba prezidenta a následné odvolání z funkce Kongresem. Ústava to umožňuje v případě velezrady, korupce a jiných vážných zločinů či přestupků. Rozhodnutí vždy zůstává na kongresmanech. Jeden z nich musí prezidenta obvinit a většina odvolání odsouhlasit.

epa TN.cz