Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 6. 2017
návštěva po 12 letech

Premiér Sobotka odjel do Japonska. Setká se i s princem

Bohuslav Sobotka - 7
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Bohuslav Sobotka odjel na čtyřdenní návštěvu Japonska (Ilustrační foto)

Premiér Bohuslav Sobotka dnes společně s vládní delegací přicestoval na čtyřdenní návštěvu Japonska. Vládní speciál dosedl na tokijské letiště Haneda kolem 14:30 místního času. Je to první česká premiérská návštěva v této východoasijské zemi po dvanácti letech, naposledy byl v Japonsku v roce 2005 tehdejší ministerský předseda Jiří Paroubek.

Na programu dnešního dne je setkání českého premiéra s jeho japonským protějškem Šinzóem Abem. Tématy jednání premiéra v Japonsku bude hospodářská a obranná spolupráce ČR a Japonska, vztah EU a Japonska a řada dalších zahraničně-politických otázek.

 

Český premiér se během své cesty sejde rovněž s předsedou dolní komory parlamentu Tadamorim Ošimou či korunním princem Naruhitem. Otevře česko-japonské hospodářské fórum, na tokijské univerzitě Džósai vystoupí s přednáškou na téma budoucnosti Evropy a bude jednat s vedením japonské pivovarnické firmy Asahi Breweries, která letos koupila Plzeňský Prazdroj.

 

Předseda české vlády také zavítá do historického města Kjóto a položí věnec v hirošimském památníku obětem jaderné bomby, kterou bylo na konci druhé světové války město srovnáno se zemí.

 

 

Návštěva se koná u příležitosti 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Ve vládní delegaci je ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a ministr kultury Daniel Herman; podnikatelská delegace je složena ze zástupců firem z oblasti obranného a leteckého průmyslu, zdravotnictví, strojírenství, energetiky nebo informačních a komunikačních technologií a robotiky. 

mom tn.cz / ČTK