Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 6. 2018
visegrád

Premiéři V4 nepojedou do Bruselu. Proti migraci je bude hájit Vídeň

Zdroj: TV Nova

Žádný z premiérů visegrádské čtyřky (V4) nepojede do Bruselu na nedělní minisummit některých zemí EU o migraci, uvedl český premiér Andrej Babiš po dnešním setkání se svými protějšky z Maďarska, Polska a Slovenska v Budapešti. Babiš tuto dohodu odůvodnil tím, že by premiéři V4 s předpokládanými závěry schůzky nesouhlasili. O tom, že visegrádští premiéři nepojedou, se před novináři zmínil také maďarský premiér Viktor Orbán. Názor V4 bude podle Babiše na setkání prezentovat rakouský kancléř Sebastian Kurz, s nímž se dnes V4 v maďarské metropoli sešla.

"My jsme se domluvili, že není důvod se účastnit," řekl českým novinářům Babiš. Panuje podle něj názor, že nedělní schůzka je "důsledek nějaké situace v Německu". "My máme příští týden Evropskou radu (vrcholnou schůzku EU), kde vlastně o tom budeme jednat. Takže není důvod jít na (nedělní) summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme," dodal premiér.

 

Jako příklad závěrů, se kterými by státy V4 nesouhlasily, český premiér uvedl posilování pohraniční agentury EU Frontex. To by podle něj nemělo spočívat jen v navyšování počtu pracovníků, ale i ve změně kompetencí. "Přece není možné dávat Frontexu stovky milionů eur jen proto, že dělá statistiku ilegálních migrantů, místo toho, aby bojovali proti pašerákům," řekl Babiš.

 

Potřeba je podle něj nyní na severu Afriky zřídit střediska pro migranty, která by EU financovala a v nichž by jim zajišťovala bezpečnost. "Je potřeba zřídit skutečně nějaké tábory mimo Evropu, na území Tunisu nebo Libye... Tam by měla Evropa investovat peníze," řekl předseda vlády. "Je potřeba pomoci těm lidem mimo Evropu a řešit to mimo Evropu," dodal.

 

Nedělní schůzky k migraci se mají zúčastnit mj. zástupci Německa, Nizozemska, Rakouska, Španělska, Francie, Řecka, Bulharska a Malty.

 

Ještě dnes ráno před odletem do Budapešti Babiš tvrdil, že na schůzku do Bruselu jet rozhodně hodlá. "Pozvání bylo otevřené pro všechny," zdůraznil. Po rozhovoru s premiéry V4 ale změnil názor. "Jsem solidární s kolegy," zdůvodnil změnu názoru.

 

Na rozdíl od předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska rakouský kancléř Sebastian Kurz, se kterým se dnes v Budapešti setkali, na minisummit do Bruselu v neděli zamíří. Podle Babiše si dnes Kurz vyslechl názor Česka, Maďarska, Polska a Slovenska "a určitě ho tam bude prezentovat". Rakousko má podle premiéra totiž na řešení migrace stejný názor jako visegrádská čtyřka.
 

ČTK
Reklama