Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 13:57
nová zjištění

Přepíšou se učebnice dějepisu? Objevili nové dokumenty z války!

Holocaust - 1
Zdroj: Profimedia
Spojenci měli o holokaustu vědět daleko dřív, než tvrdili (ilustrační foto)

Víc než 70 let po skončení druhé světové války vycházejí na povrch nové šokující informace. V tomto týdnu by měly být zveřejněny unikátní archivní materiály Komise OSN pro vyšetřování válečných zločinů. Z těch vyplývá, že Spojenci věděli o holokaustu už od prosince 1942, tedy mnohem dřív, než tvrdili.

Londýnská instituce Wiener Library, která se věnuje studiu genocidy Židů, zveřejní tento pátek 900 GB textu dokumentů, jejichž originály byly doposud uloženy v newyorské centrále OSN. Informovala o tom rozhlasová stanice Deutsche Welle.

 

Tyto dokumenty jsou svědectvím o tom, jak se Spojenci v letech 1943-49 chovali v otázce válečných zločinů. "Zahrnují i záznamy údajných válečných zločinů, spisy obviněných, zápisy ze schůzek, korespondenci, soudní přepisy a jiný související materiál," uvedla Wiener Library.

 

Podle tvrzení jednoho z archivářů institutu, britského historika Dana Plesche, by zveřejněné dokumenty mohly přepsat klíčové kapitoly učebnic dějepisu. Píše o tom deník The Guardian. Na světlo světa se totiž dostává fakt, že Spojenci věděli o rozsahu holokaustu už od prosince roku 1942. Doposud panovalo přesvědčení, že se o koncentračních táborech dozvěděli až v době, kdy je objevili při osvobozování evropských zemích.

 

 

Už v minulosti se mluvilo o tom, že Spojenci o holokaustu věděli už v roce 1942, až archiv OSN ale poskytl hmatatelný důkaz. Exilová polská vláda dokonce Spojeným státům, Rusku a Británii poskytla velmi přesné popisy koncentračních táborů Osvětim a Treblinka. Navzdory tomu udělali Spojenci jen velmi málo pro záchranu Židů před katastrofou.

 

Místo toho se v roce 1943 nechal člen britské vlády vikomt Cranborne slyšet, že Židé by neměli být považováni za zvláštní případ, a upozornil, že Británie už uprchlíků přijala dost. Dokumenty budou zpřístupněny od pátku ve Wiener Library v Londýně.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ OBJEV: Historici objevili bizarní fotky Adolfa Hitlera, které měly být zničeny! Co na nich je?

Hitler žil v Brazílii! Historička tvrdí, že nacistický vůdce nespáchal sebevraždu

mom TN.cz