Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2018 14:29
vyšetřovatelé promluvili

Příčina požáru v Rusku odhalena! 64 lidí zemřelo kvůli sněhu

Požár obchodního centra v Rusku
Zdroj: VKontakte, ČTK
Požár obchodního centra v Rusku

Vyšetřovatelé už znají přesnou příčinu požáru obchodního domu v ruském Kemerově, při kterém zemřelo 64 lidí. Na vině byl podle ruských expertů zkrat v elektrických rozvodech. Ten měl způsobit tající sníh.

V ohnivém pekle, které vypuklo v březnu v obchodním centru na Sibiři, zemřelo celkem 64 lidí. Drtivou většinu z obětí přitom tvořily děti. Požár podle hasičů vypukl v nejvyšším patře budovy a rozšířil se na plochu 1600 čtverečních metrů. A nyní už se ví, co ho způsobilo.

 

Jak zjistili vyšetřovatelé, na vině byl zkrat v elektrických rozvodech, který vznikl poté, co se k nim dostal tající sníh z neočištěné střechy, informuje portál Kommersant.

 

Velkým problémem pak bylo, že pojistky na ochranu sítě před zkratem se z nějakého důvodu neaktivovaly. Nespustil se ani automatický systém na hašení požárů, protože kvůli zamrzání vody v potrubí byl odpojený přívod vody. Šíření ohně pak napomohl i větrací systém, který po vypuknutí ohně nikdo nevypnul.

 

 

Experti si tak neodpustili ani výtku vůči zaměstnancům. Požární hlásiče se v budově totiž zapínaly ručně. V souvislosti s vyšetřováním policie zadržela osm lidí, které podezírá ze zavinění smrti 64 lidí - 41 dětí a 23 dospělých.

 

O příčině požáru se doposud jen spekulovalo, hovořilo se o poruše v elektroinstalaci nebo o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí. Nebyl vyloučen ani útok žháře.

 

Podívejte se na reportáž:

lud TN.cz
Reklama