Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.12. 2016 21:53
radary versus zákony

Převratný rozsudek: Policejní pokuta za fotku z radaru neplatí!

Zdroj: TV Nova

Soud v kanadském Quebecu v přelomovém rozsudku odmítl fotku z radaru jako důkaz toho, že auto překročilo rychlost. Podle soudce je svědectví z radaru nepřijatelné, protože údaj na místě neověřil žádný policista. Kanadští policisté se obávají, že se teď na soudy budou obracet tisíce řidičů, kteří dostali pokutu právě na základě fotky z radaru.

Pedál na zemi a zařazená vysoká rychlost - každý má někdy na spěch, ale od toho jsou policisté, aby dbali na dodržování pravidel. Někdy čekají na příležitost za bukem, jinde je zastoupí radary. Jenomže teď jim kanadský soud udělal trošku čáru přes rozpočet a to doslova. Fotografii z radaru s naměřenou rychlostí a vyměřenou pokutou kanadský soud totiž neuznal jako důkaz a označil ji za pouhé "svědectví z doslechu bez jakékoliv průkazné hodnoty".

 

 

Nikdo prý nebyl schopen jednoznačně potvrdit, zda byl v době pořízení snímku radar správně kalibrován, nebo byla u silnice značka upozorňující na omezení rychlosti. řidička, kterou při rychlé jízdě radar zaznamenal, slaví nečekané vítězství a nemusí platit pokutu v přepočtu 22 tisíc korun. "Soud lituje, že policie zavedla systém, který je v naprostém rozporu s požadavky zákona," prohlásil soudce Serge Cimon.

 

Radar ženu za volantem přistihl, když na úseku s povolenou rychlostí 70 kilometrů za hodinu uháněla dvojnásobným tempem. Ministerstvo dopravy se nyní obává, že by se se stejným případem mohly obrátit na soud tisíce pokutovaných řidičů. Reakce tamního ministra k celé věci byla hodně stručná. "Radary zůstanou tam, kde jsou," prohlásil ministr dopravy provincie Quebec Laurent Lessard.

 

 

Quebecká vláda má nyní měsíc nato se proti verdiktu soudu odvolat. Pokud by ale radary coby neprůkazný důkaz shledal i soud vyšší instance, quebecká policie by přišla ročně zhruba o čtvrt miliardy korun, které vybere právě díky radarům na pokutách.

tn.cz / gar
Reklama