Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 21:06
Překvapení

Zeman s královnou řešil osud Čechů v Británii. Ale ne všech

Zdroj: APTN

Britská královna Alžběta II. přijala v Buckinghamském paláci českého prezidenta Miloše Zemana, jehož doprovázely manželka Ivana a dcera Kateřina. Po audienci u královny Zeman vyznamenal české a slovenské veterány.

Velkým překvapením je to, že se audience zúčastnila i Kateřina Zemanová, která už je delší dobu "uklizená" do zahraničí a aktivit prezidentského páru se vůbec neúčastní.

Reklama

 

Ivana i Kateřina Zemanovy na audienci přišly v krémových kostýmcích, Miloš Zeman měl tmavý oblek a hůlku, kterou si pomáhá při chůzi.

 

Královna Alžběta II. rodinu Zemanových uvítala v modrých šatech s bílými ornamenty. Z oficiálních fotografií to vypadá, že minimálně začátek setkání proběhl v přátelské atmosféře.

 

14

GALERIE: Setkání Miloše Zemana s královnou Alžbětou

Zdroj: ČTK

Setkání Miloše Zemana s královnou Alžbětou - 3

Hodnocení:

 

Miloš Zeman na tiskové konferenci později uvedl, že s královnou mluvil především o Češích žijících a pracujících ve Velké Británii. Prezidentovi leží na srdci, aby kvůli brexitu nebyli Češi v zemi nějakým způsobem diskriminováni. Královna má prý o osud Čechů zájem, i když ona sama o jejich osudu nerozhoduje.

 

Posléze prezident přiznal, že si přece jen neodpustil bonmot a Alžbětě II. objasnil, že ho opravdu zajímají jen ti, kteří v Británii pracují a studují. Ne ti, kteří v zemi jen využívají systém sociálních dávek.


Dary pro královnu - brož s českými granáty a hedvábný šátek:

Dary pro královnu Alžbětu
Zdroj: Jiří Ovčáček

 

Alžbětě II. také prezident řekl, že vyznamená několik veteránů z druhé světové války. "Královna je pozdravuje a přeje jim pevné zdraví a dlouhá léta," tvrdí Zeman.

 

Na otázku, zda se na audienci s panovnicí nějak zvlášť připravoval, Zeman odvětil, že jedinou specialitou je to, že mu manželka Ivana připnula manžetové knoflíčky.

 

Reportáž TV Nova:

 

 

Po setkání s královnou prezident Zeman v rezidenci českého velvyslance v Londýně předal vyznamenání několika českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského královského letectva (RAF).

 

 

Předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi. Veteránům Zeman tlumočil blahopřání britské královny Alžběty II., u které dnes po poledni absolvoval audienci.

 

Miloš Zeman vyznamenal veterány
Zdroj: facebook Miloš Zeman vyznamenal veterány

 

"Nesmírně si vážím českých vojáků, kteří bojovali v britských řadách a mnoha z nich jsem udělil státní vyznamenání. Chtěl bych vyjádřit radost z toho, že to mohu učinit i dnes při příležitosti audience u Jejího Veličenstva," řekl Zeman při krátké ceremonii.

 

Miloš Zeman po audienci u královny:

tn.cz / ČTK
Reklama