Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2017
STŘEPINY

Prezidentská milost pro Kajínka: Milosrdenství nebo výsměch?

Zdroj: TV Nova

Spekulovalo se o ní týdny. I přesto milost pro nejznámějšího českého vězně zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Propuštěn bude klidně i do hodiny poté, co bude do vězení v Jablonci nad Nisou doručena podepsaná milost.

Prezidentská milost pro odsouzeného na doživotí. Důvodem údajně není to, že by byl Kajínek nevinný, ale to, že by měl mít po třiadvaceti letech strávených ve vězení právo žít na svobodě. Její součástí má být i sedmiletá podmínka, během níž se nesmí dostat do střetu se zákonem, jinak půjde zpátky za mříže.

 

 

Jiří Kajínek dostal doživotí v roce 1998 kvůli nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda. K té došlo 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory. Usvědčen byl na základě nepřímých důkazů a výpovědi Vojtěcha Pokoše, který střelbu přežil a nyní chce zmizet z Česka.

 

Vraždil podle Vrchního, Nejvyššího i Ústavního soudu. Kajínek se k vraždám nikdy nepřiznal a tvrdí, že celé vyšetřování bylo zmanipulované.

 

 

Pochybnosti o Kajínkověo vině má například dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. O milost pro Kajínka dokonce žádala i manželka zavražděného podnikatele. Podle ní na jejího muže a jeho ochranku střílela policie, aby neprozradil, že se spolupodíleli na vydírání.

 

Ať už muž, kterého policie dopadla, když si do auta nakládal tři samopaly, osm pistolí, brokovnici a zhruba 10 tisíc nábojů, zabíjel či ne, do konce května nafasuje doklady, projde zdravotní prohlídkou a bude volný.

 

 

Co dnes na jeho omilostnění říká veřejnost? A jaké důvody k ní vedly samotného prezidenta? O tom točila Maria Jevstafjeva.

TN.cz/vem
Reklama