Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.6. 2017 22:32
kandidáti na prezidenta

Prezidentské volby se blíží, kandidáti shání miliony na kampaň

Zdroj: TV Nova

Lidé, kteří se ucházejí o prezidentský úřad, potřebují nejen padesát tisíc podpisů, ale také využijí miliony korun na kampaň. Miloš Zeman volební kampaň podle svých slov nechystá. To jeho soupeř Jiří Drahoš peníze vybírá na transparentním účtu. A před pár dny mu tam například přistály darem dva miliony. Takové částky jsou ale mimořádné, na druhou stranu někteří prezidentští kandidáti o finanční dary prý vůbec nestojí.

Billboardy, televizní spoty, inzeráty, to vše stojí nemalé peníze, které potřebují kandidáti. V minulých volbách Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg za své kampaně utratili každý přes 30 milionů korun. A tak i současní uchazeči o hradní křeslo sbírají peníze kde se dá. Například Jiří Drahoš se může pochlubit dvoumilionovým darem.

 

"Zřídil jsem si transparentní účet a chodí tam od spousty drobných dárců. Mě to těší, je jich tam kolem 600. A pak také chodí peníze od podnikatelů a z byznys sektoru," vysvětlil Drahoš. Podle politologů přitom zveřejnění takto vysoké částky může kandidátům i uškodit.

 

"Problém, který já tam vidím, tak pak je to těžké, že protivníci do něj můžou střílet a poukazovat na to odkud peníze má. Druhá věc je, že on je tím vlastně odváděn od té svojí kampaně a energii rozděluje na sponzorské dary a vedení kampaně," vysvětlila politoložka Alžběta Králová.

 

Jsou i uchazeči o prezidentský post, kteří o cizí peníze nestojí. Textař Michal Horáček si pro boj o Pražský hrad zvolil transparentní účet, na který si může přispívat ale pouze on sám.

 

 

"Nerad bych vlastně žádal lidi, který mají hluboko do kapsy, aby mě přidávali po sto korunách, ostatně nejsem tak arogantní, abych si připadal jako Národní divadlo. A také bych nechtěl příspěvky milionové. Chci být úplně nezávislý," vysvětlil Horáček.

 

"Je to pro něho výhodná strategie a ten jeho tým se už může soustředit na tu kampaň a příspěvkové shánění ho nerozptyluje," myslí si Králová.

 

Horáček má momentálně na prezidentském účtu přes sedm milionů korun. To současný prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že nebude vést žádnou osobní kampaň a nebude vyhlašovat svůj program pro další funkční období. Podle šéfa s ním spřízněné Strany práv občanů jsou na pořadu dne sběry podpisů a ne finance.

 

"On vede permanentní kampaň a říká, že to není kampaň, tak od roku 2013 navštívil všechny kraje v průměru třikrát, takže já tomu kampaň říkám," hodnotila Králová.

 

 

Kolem dvou set tisíc korun na kampaň má nasbíráno další kandidát Marek Hilšer. "Samozřejmě těch peněz je třeba hodně, já budu občany neustále prosit, aby mě pomohli, ale cílovou částku nemam, čím víc tím líp," sdělil Hilšer.

 

U dalších z vážných zájemců o hrad je poměrně složité zjistit, kolik peněz vybrali. Výjimkou je Otto Chaloupka, který má na svém účtu jeden tisíc sto korun. A například u Igora Sládka jeho webové stránky nejdou načíst.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.6. | 07:50 Tony
5
Gambler Horáček jistě s nějakým milionem nebude mít problém.Ten se na ...
18.6. | 21:44 reypal
-9
Šalamoun kampaň nechystá,ten ji má průběžně.A platí mu ji kraje. Mystifikace ...
19.6. | 10:27 jiři nepraš
3
Náhlasit nevhodný komentář
Já být v minulosti STbák, tak nevystrčím nos. A ten dotyčný ještě chce na prezidenta. HAMBA.. NIKDY NEVOLIT
19.6. | 07:50 Tony
5
Náhlasit nevhodný komentář
Gambler Horáček jistě s nějakým milionem nebude mít problém.Ten se na prezidenta klepe jak pes na kost.
19.6. | 07:04 borovicek1
-1
Náhlasit nevhodný komentář
soudruh eman peníze na kampaň nepotřebuje.stačí mu návštěvy krajů a pravidelný pořad v nejmenované tv
19.6. | 05:55 Roman Skala
3
Náhlasit nevhodný komentář
Vyhozene prachy. Pan Zeman vyhraje.
19.6. | 04:09 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
Vite proc Horacek nechce penize od lidi??? Uz je davno z lidi vytahal. Gembleri mu je sami nahazeli do automatu a ostatni donesli do sberen kde sazeli a nevyhrali. Takze ted uz nepotrebuje. Ostatni co se budou snazit byt prezidentem budou zebrat u lidi.
18.6. | 21:47 reypal
-7
Náhlasit nevhodný komentář
To už se nedá napsat ani pravda? To že nás šalamoun mystifikuje? To že má průběžnou volební kampaň a vytlouká na ni peníze z krajů?
18.6. | 21:44 reypal
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Šalamoun kampaň nechystá,ten ji má průběžně.A platí mu ji kraje. Mystifikace jako obvykle.
18.6. | 21:41 reypal
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Šalamoun volební kampaň nechystá,ten ji má průběžně a plati mu ji kraje. Lže jako obvykle.