Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2017 17:58
tragédie v Londýně

Sestry nezvěstné po požáru našli živé! Šťastný konec dojal Anglii

Přeživší z tragického požáru londýnské budovy
Zdroj: Profimedia, Twitter

Počet obětí požáru výškového bytového domu v Londýně vzrostl na 17. Tragédii však podle hasičů nepřežilo více než 100 lidí. Postupně vyplouvají na povrch příběhy přeživších.

Hasiči přijeli na místo do 6 minut od nahlášení požáru. Někteří lidé v té době už byli v bezpečí. "Dali jsme si se ženou přes sebe mokré ručníky, přehodili jsme je i přes děti a vyrazili dolů. Nebylo vidět na krok," popsal televizi BBC Mahad Egal, který upozornil na to, že neslyšel žádný alarm.

 

Mezi uvězněnými lidmi byla i mladá Angličanka (27), která se smiřovala se smrtí. "Jsem tu uvězněná, nevím, jak se dostat ven. Do bytu se mi dostává kouř, já tady zemřu!" psala na Twitteru. "Panikařím. Lidé skáčou z oken, vyhazují ven děti. Dým je všude. Nezvládnu to," popisovala smutné okamžiky. 

 

14

GALERIE: Přeživší z tragického požáru londýnské budovy

Zdroj: Twitter

Přeživší z tragického požáru londýnské budovy - 1

Hodnocení:

 

"Už to zachvátilo celý blok. Nevím, jak uniknout. Kouř už je i v mém bytě," napsala. Její příběh však končí šťastně. "Jsem v pořádku! Nemějte o mě strach," oznámila radostnou zprávu. 

 

115

GALERIE: Obrovský požár věžáku v Londýně

Zdroj: Profimedia

Muž v okně hořící budovy v Londýně

Hodnocení:

 

Šťastný konec má i příběh dvou malých holčiček, které byly po požáru na seznamu pohřešovaných osob. Tazmin Belkadi (6) a její stejně stará sestra Malek jsou v pořádku. Příbuzní je našli v nemocnici, kde jsou nyní v péči lékařů.

 

 

Dívenky žily se svou rodinou v jednom z vrchních pater budovy. Vyděšení lidé stále pátrají po jejich matce Farah (23), otci Omarovi a šestiměsíční sestřičce.

 

Děsivý požár přežila i Ines Alvesová (16). Z třináctého patra vyběhla se školním sešitem v ruce. "Jen jsem se oblékla, vzala telefon a školní poznámky. Venku jsem se ještě učila. V té době jsem si ale myslela, že jde jen o malý požár," řekla.

 

Šokovaná událostí nemohla po zbytek noci usnout, ale ráno odešla do školy, kde nechtěla promeškat důležitý test z chemie. K písemce přišla ve stejném oblečení, které měla na sobě i při útěku z budovy.

 

Někteří lidé se loučili se životem na sociálních sítích. "Nezvládnu to, nedostanu se ven živá. Sbohem," napsala jedna z žen na internet. Její osud je zatím nejasný.

 

K tragédii se vyjádřila i královna Alžběta: "Moje myšlenky jsou s pozůstalými a lidmi, kteří jsou stále v nemocnici ve vážném stavu".

 

Příčina požáru je zatím neznámá. Britská premiérka Theresa Mayová slíbila rychlé a důkladné vyšetřování. Spekuluje se o tom, že začala hořet vadná lednička v kuchyni jednoho z bytů. Svědek tragédie se od svého souseda dozvěděl, že hořet začala právě jeho lednice, která prý "explodovala".

has TN.cz