Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2015 20:56
Stále více lidí běhá

Při běhu je potřeba dodržovat pitný režim. Co byste měli pít?

Zdroj: TV Nova

Stále víc lidí se věnuje rekreačnímu běhu. Tři a půl tisíce jich v sobotu vyrazilo na trať karlovarského Mattoni půlmaratonu. Že se běžecký závod koná ve městě minerálních vod je přitom symbolické, lékaři totiž radí sportovcům nepodceňovat pitný režim. A doporučuje to i známý kardiochirurg Jan Pirk, který je sám aktivním běžcem.

Téměř pět minut, tak dlouho trvalo, než tři a půl tisíce běžců, proběhlo startovní bránou závodu na 21 kilometrů. Ti nejlepší trať pokořili za 61 minut. Dá se to zvládnout i bez pití. Odborníci ale radí minerály i vodu raději doplňovat i při běhu.

 

"Zhruba za hodinu spotřebujete, vypotíte a nebo i dechem, vydýcháte formou páry, zhruba litr tekutiny. Ideální je, zvážit se před výkonem a zvážit se po výkonu, to znamená, ztratil-li jsem během závodu dvě kila, tedy potřebuju doplnit zhruba dva litry tekutin," říká lékař Petr Homoláč.

 

Proto bychom měli pít pravidelně a po malých doušcích. Podle lékařů jsou nejvhodnější neslazené vody obsahující dostatek minerálů. V minerálkách jsou totiž potřebné látky ve formě pro lidské tělo nejvhodnější.

 

Není ale důležité jen množství. "Při tom běhu záleží nejvíc na teplotě, ideální teplota na tyhle dlouhé běhy je tak kolem 12 stupňů Celsia," řekl lékař a běžec Jan Pirk.

 

 

Pokud při správném tréninku dodržíte i zásady pitného režimu, můžete se radovat i v cíli. A krásné na běhu je, že se mu může věnovat téměř každý. Jestli jste se inspirovali a hodláte nazout běžecké boty, určitě s sebou nezapomeňte ani láhev neslazené vody.

 

TN.cz / TV Nova