Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 5. 2017
Dovolená v Chorvatsku

Při cestě na jih se zdržíte i několik hodin! Kdy a kde budou kolony?

Kolony
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Při cestě do Chorvatska musíte v létě počítat s dlouhými kolonami

Řidiči, kteří v létě zamíří do Chorvatska, by se měli obrnit trpělivostí. Pokud navíc vyjedou na přelomu července a srpna, může se jim cesta až dvojnásobně protáhnout! Kdy se nejvíc zdržíte a kde vás zbrzdí kolony? Podívejte se.

Chorvatsko patří k oblíbeným destinacím českých, ale i dalších evropských turistů. V létě ho kromě asi 800 tisíc Čechů navštíví miliony Němců, Slovinců, Rakušanů a Poláků. Není proto divu, že jsou hlavní tahy k Jadranu v červenci, srpnu i září často ucpané.

 

Pokud se chystáte na dovolenou v těchto měsících, určitě nejezděte o víkendu. Tradičně nejhorší bývají soboty, kdy mezi Zábřehem a odbočkou na Istrii či Rijeku popojíždí kolona na 20 kilometrech téměř krokem.

 

Dovolenou si, pokud možno, neplánujte ani na přelom července a srpna, kdy začínají letní prázdniny německým školákům. Jako rizikové označuje Ústřední automotoklub (ÚAMK) také dny, kdy slaví Chorvaté státní svátky - třeba 5. a 15. srpna. Na všechny se podívejte zde:

 

 

Rizikové dny pro odjezd do Chorvatska
Zdroj: ÚAMK

 

České řidiče na cestě do Chorvatska zpomalí už modernizace dálnice D1 a pokračující výstavba dálnice D3. V Rakousku pak staví dálnici A5, která zatím není hotová od Schricku až po Poysbrunn. Postojíte také na průtahu Vídní nebo na dálnici A2 u Wiener Neustadtu a Grazu.

 

 

 

Uzavřeny budou také tunely na dálnici A9 - Selzthal a Klaus. Ve Slovinsku vás pak čeká omezení na dálnici A4 od Ptuje po hraniční přechod Macelj. Kolony tradičně potkáte také na dálnici kolem Záhřebu, varuje ÚAMK.

 

Na začátku dubna také Chorvatsko a Slovinsko zavedla na hranicích přísnější kontroly. Prohledávala se všechna auta, kvůli dlouhým kolonám a dopravnímu kolapsu ale země od těchto kontrol po pár týdnech upustily. Stále vás však může potkat namátková kontrola.


Mapa kolon na trase:

 

Mapa kolon na cestě do Chorvatska
Zdroj: ÚAMK

*černě jsou označena nejvytíženější místa, zeleně ta bezproblémová

epa TN.cz