Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 7. 2015
Dobrá zpráva

Zkrachovala vaše cestovka? Teď už vám vrátí plnou cenu zájezdu

Peníze - ilustrační foto
Zdroj: TN.cz

Krachy cestovních kanceláří působí turistům velké nesnáze. Vždy se poté rozhoří diskuze zklamaných klientů s pojišťovnami o tom, kolik peněž dostanou zpět. Nyní mají díky rozhodnutí Ústavního soudu nárok na plnou cenu zájezdu.

Pojišťovny by měly vyplácet v případě krachu cestovní kanceláře plnou cenu neuskutečněného zájezdu. Rozhodl tak dnes v Brně Ústavní soud, když se zabýval stížností Generali Pojišťovny. Stížnost pojišťovny soud zamítl. Soudce zpravodaj Jan Filip čte nyní odůvodnění verdiktu.

 

Pojišťovna u soudu tvrdila, že může vyplácet peníze pouze do limitu sjednaného pojistného plnění. Podle Ústavního soudu ale povinnost plné náhrady plyne ze zákona o podnikání v cestovním ruchu. "Minimální limity sjednaného pojištění mají jen globálně eliminovat podhodnocování rizik při uzavírání pojistných smluv, kdy při sjednávání pojištění zpravidla není zřejmé, v jakém objemu budou zájezdy v příslušném roce prodány," uvedl Filip.

 

Podle soudu platné limity nijak neomezují cestovní kancelář v průběžném rozšiřování výše pojistného plnění podle skutečného vývoje tržeb. Na druhé straně mají podle soudu pojišťovny možnost využít přístupu k dokladům cestovní kanceláře odůvodňujícím podle okolností změnu pojistné smlouvy. V konkrétním případě měl klient vyjet na dovolenou s cestovní kanceláří I. Parkam Holidays. Zájezd se ale neuskutečnil, kancelář skončila v konkurzu. Klient pak od pojišťovny dostal 13.788 korun, přestože plná cena zájezdu byla 23.384 korun.

 

 

Rozdíl mezi oběma částkami klientovi následně přiznal Obvodní soud pro Prahu 2. Dospěl k závěru, že pokud se kancelář dostane do úpadku, je nutné vrátit zákazníkovi plnou cenu zájezdu. Opačný výklad podle obvodního soudu postrádá jakékoli logické odůvodnění. Generali Pojišťovna ovšem pokládá ojedinělý verdikt za průlom do principů pojišťovnictví.


Podle Ústavního soudu byl postup pražského soudu správný. Soud si údajně ze dvou variant vybral variantu v souladu s právem Evropské unie.

ČTK, TN.cz