Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.8. 2017 20:22
nebezpečné následky

Při nehodách se letos zranilo už tisíc dětí! Tyto chyby dělají řidiči

Zdroj: TV Nova

Na českých silnicích se za posledního půl roku poranilo během dopravních nehod více než tisíc dětí. Většinou za to mohlo špatné poutání. K tomu dochází hlavně na krátkých cestách ve městě. Častým a velmi nebezpečným prohřeškem rodičů je také jízda s ratolestí na klíně.

V první polovině letošní roku bylo při autonehodách zraněno 1080 dětí, z toho bylo 75 dětí nepřipoutáno. Podle policie řidiči často podceňují jízdu po městě, například když vezou dítě do školy nebo na trénink a myslí si, že na tak krátký kus cesty je poutání zbytečné. Takových případů jsou podle nich stovky.

 

"V případě zjištění, že dítě není připoutáno bezpečnostním pásem nebo nebo není umístěno v dětské autosedačce, hrozí řidiči pokuta do výše dvou tisíc korun," upozorňuje mluvčí policie Petr Habenicht.

 

 

Jenže řidiči riskují nejen pokutu a ztrátu bodů, ale především životy svých dětí. Ohrozit je přitom mohou i sami chybnou manipulací. "Základní chybou je to, že to dítě špatně připoutáme do vozidla," vysvětluje Petr Vomáčka z ÚAMK. "Děti máme poutat vždy v co nejtenčí vrstvě a připoutat je pevně k sedačce, nenechat volné pásy například kolem hrudník," dodává.

 

Podle policie nejsou výjimkou ani případy, kdy dítě není jen nepřipoutané, ale zároveň sedí někomu ze spolujezdců na klíně. "Vzhledem k tomu, že ve vozidlech je určitý počet míst k sezení, nesmí se převážet jiná osoba buď v zavazadlovém prostoru nebo na klíně spolujezdce," varuje Habenicht.

Jaroslav Brousil / lud TN.cz