Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 21:03
pracovní úrazy

Při práci loni zemřelo 101 lidí! Jak rizikové máte povolání? PŘEHLED

Zdroj: TV Nova

Řidič kamionu nebo stavební dělník. To jsou nejnebezpečnější povolání v Česku. Právě pohyb na silnicích a na stavbách je totiž velmi rizikový. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce. Při kterých povoláních je riziko pracovního úrazu největší?

Inspekce práce eviduje loni 44 401 pracovních úrazů. Většinou se jednalo o lehká zranění. Spousta drobných úrazů se ale nehlásí, lidí, kteří se zranění při výkonu povolání, tak bude určitě víc. Mezi lehčí úrazy patří třeba otřes mozku, který je často způsobený například uklouznutím. Dále jsou to pohmožděniny nebo řezné rány.

 

Vážněji zraněných bylo loni 1 304. K úrazu často došlo na silnici nebo na stavbě. Jsou to především poranění hlavy, zlomeniny nebo popáleniny, které vyžadují hospitalizaci.

 

Smrtelných úrazů bylo v loňském roce 101. To je o 31 méně než v roce 2015. Nejvíc lidí zemřelo při dopravních nehodách, pádech z výšky nebo při manipulaci se stroji. Za smrtelnými úrazy často stojí porušování bezpečnosti práce. Výjimkou nejsou ani tragédie způsobené odvedením pozornosti při vtipkování na pracovišti.

 

 

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu za 2. pololetí roku 2016 jsou pracovními úrazy nejvíce ohroženi pracovníci, kteří se věnují výrobě elektrických zařízení, pracovní úrazy častěji postihují také zaměstnance v letecké a vodní dopravě. Jak rizikové je vaše povolání, se můžete podívat v tabulce:

 

Pracovní úrazy podle profesí [xlsx]

 

Nejvíc pracovních úrazů se ve sledoveném období stalo v Praze, následoval Středočeský a Jihomoravský kraj. Vůbec nejvíc pracovních úrazů se stalo v okrese Brno-město. Jaká je statistika úrazů ve vašem okrese, se podívejte v tabulce:

Pracovní úrazy podle okresů [xlsx]

mom/Jaroslav Brousil TN.cz