Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.9. 2017 22:22
Evakuace 26 lidí

Po mrtvém našli byt plný munice, policie prohledala další dva domy

Zdroj: TV Nova

Nebezpečné překvapení čekalo v neděli večer v pražských Záběhlicích na příbuzné, kteří vyklízeli byt po zemřelém. Zjistili, že je napěchovaný municí, policejní pyrotechnik nařídil evakuaci celého panelákového vchodu.

I když policisté včetně pyrotechnika byt procházejí už od nedělního večera, evakuace pokračuje i v pondělí. A podle odhadů se lidé domů nevrátí minimálně do pondělního odpoledne, spíše až večer.


"V bytě totiž kromě munice byl i předmět vyzařující radiaci. Po jeho objevení se musely práce zastavit a čekalo se na příjezd specialistů," uvedl v pondělí před 11. hodinou mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. O chvíli později doplnil, že v bytě se zatím nenašlo nic, co by bylo funkční, spíš jen části zbraní v žalostném stavu a neaktivní munici.

 

Pyrotechnici vynášejí zbraně a munici z bytu


Radiaci vydávaly vzorky hornin, které muž doma měl a také součástky z letadel. Jde ovšem o minimální vyzařování. "Muž také nevlastnil zbrojní průkaz pro žádnou kategorii. Proto je jednoznačné, že veškeré zbraně a munici přechovával protiprávně. Pokud by totiž chtěl vlastnit takový vojenský materiál, musel být držitelem skupiny A, ke které by navíc potřeboval zvláštní výjimku. Navíc by k takto velkému množství arzenálu musel mít speciálně upravené skladovací prostory," vypočítává Hulan.


Na případu přitom už pracují i středočeští policisté. Ukázalo se totiž, že muž nevlastnil jen byt v Záběhlicích, ale také dvě další nemovitosti.


"Jedna je přímo v Roztokách u Prahy, druhá asi o dva kilometry dál. Tady pracují kolegové, kteří zjišťují, jestli i tady muž neskladoval nějakou munici," doplnil Hulan. Později se ovšem ukázalo, že domy za Prahou jsou "čisté". 

Mimořádná událost se začala odehrávat v neděli kolem 21. hodiny v Želivecké ulici v pražských Záběhlicích.

 

Příbuzní vášnivého sběratele vojenských předmětů oznámili na tísňovou linku, že v bytě našli nášlapnou minu. Kromě policejních hlídek přijel i pyrotechnik.

 

“Ten následně konstatoval, že tento konkrétní předmět není nijak nebezpečný, neboť se jedná o alternátor, což ale laik nemusí na první pohled rozeznat,“ uvedl mluvčí Hulan. Překvapením však nebyl zdaleka konec.

 

15

GALERIE: Nález munice v pražském bytě

Zdroj: HZS Praha/ Milan Pacík

Policisté a hasiči museli evakuovat celý panelákový vchod

Hodnocení:

 

“Při další prohlídce bytu našli policisté značné množství vojenské munice, volně uložené na různých místech bytu,“ popsal Hulan. Kvůli bezpečnosti musel být evakuován celý panelákový vchod, což činilo 26 nájemníků z 21 bytů.

 

S evakuací pomohli hasiči, kteří přistavili evakuační autobus. Jelikož je munice značné množství, bude její ohledání trvat hodiny.

 

 

Radnice proto nabídla evakuovaným náhradní ubytování, naprostá většina však odjela přespat ke známým či příbuzným.

 

“V tuto chvíli nehrozí nikomu přímé nebezpečí, nicméně situaci ani v nejmenším nepodceňujeme,“ doplnil hodinu po půlnoci policejní mluvčí.

TN.cz