Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 1. 2016
dluhů po uši

Přibývá lidí s více exekucemi. Zrodil se nápad jim dluhy odpustit!

Exekuce
Zdroj: TN.cz
ilustrační foto

Počet Čechů v exekuci se už dva roky snižuje. Tuhle dobrou zprávu ale kalí fakt, že naopak prudce roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Ministerstvo spravedlnosti proto zvažuje nápad těmto vícenásobným dlužníkům dluhy zcela odpouštět. Informuje o tom deník Právo.

Anketa

Jste pro odpouštění dluhů lidem s vícenásobnými exekucemi?

Hlasovalo 9093 lidí.
I když celkový počet občanů v exekuci v Česku nadále klesá, strmě roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Za poslední dva roky se počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731.000 v říjnu 2015. Současně však o 29 procent ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. Na tiskové konferenci to řekl člen prezidia Exekutorské komory ČR Petr Polanský.

 

Exekuce se tak podle něj koncentrují do stále užší části společnosti a jedna exekuovaná fyzická osoba tak má nyní v průměru 5,8 exekuce. Před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce. Vymožení pohledávky u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, je v rozumném čase prakticky nemožné, dodal.

 

 

Nereálnost vymáhání vícenásobných exekucí si uvědomuje také ministerstvo spravedlnosti a jeho šéf, ministr Robert Pelikán (ANO). Ten se přiklání k nápadu na plošné odpouštění dluhů u vícenásobných dlužníků, píše Právo.

 

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristína Labohá Právu potvrdila, že úřad na této myšlence pracuje. "Zvažují se varianty řešení, které by vyřešily problematiku předlužených fyzických osob, a s tím i vícečetné exekuce. Zvažují se i změny parametrů oddlužení,“ dodala Labohá.

 

 

Podle Pelikána, jak píše Právo, by mohli exekutoři u vícenásobných dlužníků podávat návrhy na osobní bankrot rovnou, plošně, a to i s tím, že dlužník by nemusel vrátit ani současnou minimální hranici 30 procent přihlášených pohledávek.

 

Ne každý s nápadem ale souhlasí. "Osobní bankrot je potřebný k tomu, aby po neúspěšném období lidé mohli žít plnohodnotný život a nebyli doživotními finančními psanci. Osobní bankrot je nastaven motivačně, takže ten, kdo o něho usiluje, si ho musí zasloužit, splnit určité podmínky a zároveň splatit během pěti následujících let minimálně 30 % z celkové dlužné částky,“ řekl advokát portálu Poradnaveritele. cz Tomáš Chalupa. Advokát také upozornil, že vícenásobné dlužníky by nic nenutilo dodržovat přísné podmínky soukromého bankrotu. K nim patří třeba i podmínka nedělat další dluhy.

 

 

Jen v roce 2015 bylo vyhlášeno 16 655 osobních bankrotů, a to z 20 109 podaných návrhů. Oddlužení bylo odmítnuto zhruba 3500 dlužníků. Počet osobních bankrotů se meziročně snížil o 11 procent. Počet návrhů klesl o osm procent. Exekutoři aktuálně mají na stolech 4,5 miliónu případů. Vymáhají jistinu ve výši 302 mld. Kč.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TĚŽKÉ CHVÍLE: Daniel Hůlka se topí v dluzích! Proč se stal terčem exekutorů?

Úžasná vila po zadluženém Kevinu Costnerovi je na prodej. Pojďte s námi na návštěvu!

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.1. | 01:18 Michal Pečinka
27
1)omezit získání další půjčky 2)zamezit lichvářské praktiky 3)snížit ...
25.1. | 16:59 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
25.1. | 16:45 satanastatanas: Zase lžeš., primitivní tupá gerontská pičo? Před ...
26.4. | 12:20 pepee8407
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vzhledem k mnozstvi exekuci, by se mela spise resit pricina a tou je financni negramotnost. Ve skole se uci 80% obecnych hovadin, ale nic o penezich. Ale takovy je zamer ze strany systemu.Kdo by pak zivil ty nenasytny papule ve vlade,legalni zlodeje jako jsou ruzne inkasni spolecnosti, exekutori atd
7.2. | 13:01 Pavel Musil
1
Náhlasit nevhodný komentář
bohuzel nejvetsi problem sou bagatelni castky a preprodavani myzivych dluhu a na dalsim myste sou odmneny exekutoru jaktoze za tech 3500 pausalu sem tu tlamu ani jednou nevydel?
29.1. | 18:58 Jarda Callidryas
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Navádění lidí k neplacení, pokud to projde, přestávám cokoliv platit.
26.1. | 06:06 František Zemek
2
Náhlasit nevhodný komentář
půjčování peněz na úrok je podnikání jako každé druhé Pokud si věřitel nedokáže, popravdě nechce zjistit, zda je klient solventní, nechť nese riziko ............
25.1. | 20:24 Kreisin Melgi
8
Náhlasit nevhodný komentář
exekuce maji i lidi co poctive pracuji celej zivot a nikomu neublizili,, neni to spatny napad , kdo pacuje poctive si dluh splaci , proc ne.
25.1. | 17:00 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
25.1. | 16:45 satanastatanas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pičovat, kvičet a hýkat na netu a to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost.
25.1. | 16:59 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
25.1. | 16:45 satanastatanas: Zase lžeš., primitivní tupá gerontská pičo? Před druhou světovou válkou jsme byli 18. nejúspěšnější ekonomikou na světě. V roce 1989 jsme byli na 78. místě. Dnes jsme 43. Za totality jsme se civilizovanému světu vzdalovali, nyní se mu opět přibližujeme.
25.1. | 16:45 satanastatanas
5
Náhlasit nevhodný komentář
Cimto, ze komunisti si vystacili bez exekutoru, bezdomovcu, nezamestnanych atd? Cim to, ze "demokrati " vratily Cesko o 50 let zpatky?
25.1. | 14:32 alois223
2
Náhlasit nevhodný komentář
David Currahee, co to plácáš, jaká druhá šance? Více jak 4 exekuce, to už je víc jak druhá šance podle mě.
25.1. | 12:34 Miroslav Laptopický
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Vo ptákovi Pelikánovi jsem ztratil iluze eště předtim, než nastoupil do funkce ministra nespravedlnosti - konkrétně ten den, kdy prohlásil, že nejsou pochyby vo tom, že pan Kajínek je vinen. To jsem si v duchu řek, že to vopravdu bude spravedlivej ministr spravedlnosti.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme