Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2018 20:50
Tradiční předpověď

Svišť Phil viděl svůj stín. Zima potrvá dalších šest týdnů

Zdroj: TV Nova

Ameriku čeká dalších šest týdnů zimy. Alespoň podle tradičního prognostika, sviště Phila z pensylvánského města Punxsutawney. Ten už 132 let předpovídá na Hromnice, jaký bude zbytek zimy.

Počasí předpovídající svišť proslavil šestitisícové městečko s těžko vyslovitelným indiánským jménem v celém světě. První záznamy o jeho předpovědi jsou z roku 1887.

 

V předchozích 104 případech předpovídal dlouhou zimu, osmnáctkrát předpovídal brzký příchod jara. O devíti předpovědích nejsou záznamy.

 

Na slavnost se sjíždějí lidé z celého okolí. Brzy ráno, ještě před úsvitem, začíná velká oslava. Zhruba v půl osmé místního času pak Phil za skandování svého jména davy nadšených návštěvníků slavnosti vylezl ze své nory.

 

Pokud vidí svůj stín, znamená to, že bude ještě šest týdnů tuhé zimy. Když Phil stín neuvidí, značí to brzký příchod jara. Stín Phil vidí, když je slunečno.

 

 

Ceremoniál v městečku ležícím 100 km od Pittsburghu proslavil film Na Hromnice o den více z roku 1993. Před jeho uvedením Philovu předpověď sledovaly stovky místních. Dnes do Punxsutawney přijíždějí tisíce lidí z celého světa a Philovu předpověď vysílají všechny americké televize.

 

Podle společnosti Stormfax se Phil trefil jen v 39 % případů. To místní odmítají, podle nich jsou jeho predikce stoprocentní. Pokud vznikla chyba, tak jen proto, že mu lidé špatně porozuměli.

vbo TN.cz
Reklama