Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.10. 2016 22:00
další skandál?

Přijede dalajláma, povolejte hasiče! Hrad chtěl zabránit projevu

Dalajlama
Zdroj: Facebook official
Tibetský duchovní Dalajláma

Takřka neuvěřitelným způsobem se pokusil Hrad sabotovat vystoupení tibetského duchovního vůdce dalajlámy na Hradčanském náměstí. Časopis Respekt informoval, že se lidé kolem prezidenta pokusili svolat na náměstí velké hasičské cvičení. Zatrhl to až ministr vnitra Milan Chovanec.

Dalajláma svou pouhou přítomností v této zemi vyvolal skoro zemětřesení. Prezident, premiér a předsedové Sněmovny a Senátu servilně podepsali ostudné prohlášení, kterým se tato země poníženě sklonila před Čínou. Proč? Protože se ministr kultury Daniel Herman s dalajlámou soukromě setkal.

 

Ale není to jediný výsledek schůzky Hermana a tibetského duchovního. Hrad už předem ministra Hermana vydíral. Oznámil mu, že pokud se s tibetským duchovním sejde, trestem bude vyškrtnutí Hermanova strýce Jiřího Bradyho ze seznamu lidí, kteří měli 28. října dostat státní vyznamenání. Osmaosmdesátiletý Brady prošel Terezínem i Osvětimí a celý život o hrůzách holokaustu píše a přednáší po celém světě.

 

 

Kromě toho Hrad razantně zakázal vystoupit Dalajlámovi u sochy T. G. Masaryka, kde ale jindy řečnil Miloš Zeman s islamofobem Martinem Konvičkou. Jenže ani vykázání dalajlámy jinam Hradu nestačilo. Pódium pro duchovního postavili organizátoři nedaleko - na nádvoří Salmovského paláce.

 

Hrad, resp. lidé kolem prezidenta podle Respektu zašli ještě dál a pokusili se o nečekanou sabotáž. Duchovní vystoupil totiž nedaleko - na nádvoří Salmovského paláce směrem k Hradčanskému náměstí. Lidé kolem prezidenta se tomu pokusili zabránit neotřelou metodou - uspořádat na náměstí narychlo cvičení hasičů.

 

 

Respekt zjistil, že Hrad chtěl do "role zlého muže" obsadit šéfa českých hasičů generálmajora Drahoslava Rybu. Toho lidé od prezidenta požádali, aby zábor náměstí zajistil. Ryba chtěl cvičení hasičů uskutečnit, ale celou věc zastavil ministr vnitra MIlan Chovanec, kterému se Ryba svěřil. Podle zdrojů Respektu s tím Chovanec nesouhlasil a svému podřízenému z ministerstva řekl, že jestli na tom trvá, měl by rezignovat.

 

 

Ryba v rozhovoru s Respektem nepopřel, věc ale nechtěl blíže vysvětlovat. "To se musíte zeptat na Hradě, o tom se já nemůžu bavit,“ řekl Respektu a poté hovor ukončil. Ovčáček samozřejmě všechno popřel a odkázal se na kancléře Vratislava Mynáře. Ten na dotaz neodpověděl.

 

Shodou okolností dnes vypukl další "hradní" skandál, když se ukázalo, že lidé kolem prezidenta vydírali ministra Hermana, aby se s dalajlámou nesetkal:

 

tn.cz / David Garkisch