Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 8. 2017
Anketa Připlatíte si za kvalitu?

Nekvalitní potraviny v Česku? Odborník vysvětlil, proč to tak je!

Nákup potravin
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Kauza rozdílné kvality potravin v zemích střední a západní Evropy, na kterou v posledních týdnech upozornila slovenská vláda nebo české ministerstvo zemědělství, je jen vyvrcholením dlouholetého tlaku obchodních řetězců na co nejnižší ceny potravin, myslí si předseda Družstva velkoobchodů a maloobchodů CBA CZ Roman Mazák.

Podle Mazáka není kauza ohledně rozdílné kvality potravin v Česku a západních zemích Evropy novým jevem, ale něčím, s čím se obchodníci setkávají už od poloviny 90. let, tedy od chvíle, kdy do Česka začaly pronikat velké obchodní řetězce.

Reklama

 

"Aby získaly co nejvíce zákazníků, snaží se (obchodní řetězce, pozn. red.) lákat na co nejnižší ceny," vysvětluje Mazák. "Právě to je důvod, proč je nakonec výsledná kvalita některých potravin nižší než v sousedních zemích. Požadavku řetězců na co nejnižší cenu se snaží vyhovět nadnárodní výrobci a spolu se snižováním nákladů tak klesá i kvalita konečného výrobku," uvedl.

 

Země Visegrádské čtyřky tlačí na Evropskou komisi, aby se problémem zabývala. Její předseda Jean-Claude Juncker uvedl po červencové schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem, že tomu komise bude "věnovat plnou pozornost".

 

Anketa

Podle čeho se rozhodujete při nákupu potravin?

Hlasovalo 4461 lidí.
Studie zadaná českým ministerstvem zemědělství potvrdila, že potraviny, které se ve stejném obalu prodávají v různých evropských zemích, mají rozdílnou kvalitu. Středoevropské země to považují za nepřijatelné a slovenský premiér Fico dokonce hrozí, že Slovensko bude v podnicích, které provozuje stát, například ve školních jídelnách, tyto potraviny bojkotovat.

 

 

 

Předseda Družstva CBA CZ, které sdružuje velkoobchody, maloobchody a má po celém Česku okolo 900 prodejen, vidí řešení jinde a stát vyzývá k podpoře českých distributorů a prodejců. Jejich zájmem je podle Mazáka podpora českých výrobců. " Vláda namísto toho jde na ruku zahraničním řetězcům, které nejsou loajální k ČR a jejichž zisk ve finále končí v zahraničí," zlobí se Roman Mazák.

 

Podpora českým výrobcům, distributorům a prodejcům by podle Mazáka eliminovala situaci, kdy se do Česka dostávají méně kvalitní potraviny. "Zatím o takových změnách nechtěl nikdo slyšet," dodal Mazák.
 

Reportáž o dvojí kvalitě potravin:


ČTĚTE TAKÉ:

10 jídel, které nás pomalu zabíjí! Možná je jíte denně
Nejhorší snídaně všech dob: Těmto jídlům se vyhněte

vbo TN.cz
Reklama