Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 8. 2017
Anketa Připlatíte si za kvalitu?

Nekvalitní potraviny v Česku? Odborník vysvětlil, proč to tak je!

Nákup potravin
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Kauza rozdílné kvality potravin v zemích střední a západní Evropy, na kterou v posledních týdnech upozornila slovenská vláda nebo české ministerstvo zemědělství, je jen vyvrcholením dlouholetého tlaku obchodních řetězců na co nejnižší ceny potravin, myslí si předseda Družstva velkoobchodů a maloobchodů CBA CZ Roman Mazák.

Podle Mazáka není kauza ohledně rozdílné kvality potravin v Česku a západních zemích Evropy novým jevem, ale něčím, s čím se obchodníci setkávají už od poloviny 90. let, tedy od chvíle, kdy do Česka začaly pronikat velké obchodní řetězce.

 

"Aby získaly co nejvíce zákazníků, snaží se (obchodní řetězce, pozn. red.) lákat na co nejnižší ceny," vysvětluje Mazák. "Právě to je důvod, proč je nakonec výsledná kvalita některých potravin nižší než v sousedních zemích. Požadavku řetězců na co nejnižší cenu se snaží vyhovět nadnárodní výrobci a spolu se snižováním nákladů tak klesá i kvalita konečného výrobku," uvedl.

 

Země Visegrádské čtyřky tlačí na Evropskou komisi, aby se problémem zabývala. Její předseda Jean-Claude Juncker uvedl po červencové schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem, že tomu komise bude "věnovat plnou pozornost".

 

Anketa

Podle čeho se rozhodujete při nákupu potravin?

Hlasovalo 4449 lidí.
Studie zadaná českým ministerstvem zemědělství potvrdila, že potraviny, které se ve stejném obalu prodávají v různých evropských zemích, mají rozdílnou kvalitu. Středoevropské země to považují za nepřijatelné a slovenský premiér Fico dokonce hrozí, že Slovensko bude v podnicích, které provozuje stát, například ve školních jídelnách, tyto potraviny bojkotovat.

 

 

 

Předseda Družstva CBA CZ, které sdružuje velkoobchody, maloobchody a má po celém Česku okolo 900 prodejen, vidí řešení jinde a stát vyzývá k podpoře českých distributorů a prodejců. Jejich zájmem je podle Mazáka podpora českých výrobců. " Vláda namísto toho jde na ruku zahraničním řetězcům, které nejsou loajální k ČR a jejichž zisk ve finále končí v zahraničí," zlobí se Roman Mazák.

 

Podpora českým výrobcům, distributorům a prodejcům by podle Mazáka eliminovala situaci, kdy se do Česka dostávají méně kvalitní potraviny. "Zatím o takových změnách nechtěl nikdo slyšet," dodal Mazák.
 

Reportáž o dvojí kvalitě potravin:


ČTĚTE TAKÉ:

10 jídel, které nás pomalu zabíjí! Možná je jíte denně
Nejhorší snídaně všech dob: Těmto jídlům se vyhněte

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.8. | 06:19 maxfox
32
Nejhorší na celé věci je to,že mnohdy vyšší cena neznamená i lepší ...
24.8. | 09:12 Jiří Sataba
-10
To vše dělaji čeští důchodci mají vsugerovanou slevu nebo něco zadarmo a to ...
24.8. | 19:01 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
24.8. | 18:22 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
24.8. | 18:59 nichts obernichts
1
Náhlasit nevhodný komentář
S panem Mazakem nesouhlasim, spousta potravin je v CR na urovni x € kurs, 20% dokonce drazsi a max. 6% levnejsi. Pan odbornik Mazak vypousti do eteru nesmysli. Ja srovnaval s cenami v Nemecku a to bez akci, nabidek, zlevneneho zbozi, proste normalni ...
24.8. | 18:22 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko,,, pitchujes hezky, ale dloooouho...
24.8. | 18:12 overal
9
Náhlasit nevhodný komentář
Mazák není žádný odborník, ale jen sprostý lhář! Lidé v blízkosti hranic jezdí nakupovat do Německa potraviny tam jsou kvalitnější, ale také L E V N Ě J Š Í !! Což leda dokazuje obrovské marže obchodních řetězců u nás!! Nikoliv to, že za nízkou kvalitu mohou lidé, protože jsou tak chudí, že šetří!
24.8. | 17:53 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
24.8. | 17:18 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
24.8. | 17:18 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko--17.13--dejme tomu ze ja ho ze sebe delam, ty ses jim uz narodil!! Nejspis to bude tim, ze za fotra si mel komunistu, nepritele komunismu..Vy ste museli bejt rodinka!!
24.8. | 17:13 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
24.8. | 16:51 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, vidím, že dělat ze sebe čůůůůůůůůůůůůůůráka je opravdu tvůj velkej koníček
24.8. | 16:55 novus
7
Náhlasit nevhodný komentář
K cemu je v kapitalismu devadesatiletej duchodce?? Neni duchodce jako duchodce, nejlepsi duchodce je dva metry pod zemi..Tohle heslo Ceske pravice jiste znas!
24.8. | 16:52 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko,,16.46--a co potom budete jist? Tvoje kedlubny?
24.8. | 16:51 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
No, Drzko,,nedozivali se pred 89 devadesatky,,vzdyt prave ti prozili cast zivota, tu vetsi jeste za kapitalismu Prvni republiky! A ve valce! A dnes se devadesatky i vice dozivate proto, ze vetsinu zivota jste prozili v socialismu! Vim , ze jsi slaby v matice, ale myslet bys mel...
Obchodní sdělení

Bohemia Apple