Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 2. 2016
hrozivé následky

Teplá zima trápí české zemědělce! Čeho bude nedostatek?

Kombajn
Zdroj: Mediafax
Kombajn

Letošní zima je oproti předchozím rokům neobvykle teplá. Ačkoli rostliny proměnlivost počasí zvládají zatím dobře, zemědělci se obávají škůdců, kteří by mohli ve velkém zaútočit na pole a lesy.

Většina lidí po mrazivém konci ledna s úlevou odhazuje teplé kabáty. Zemědělcům ale příznivé předpovědi meteorologů dělají spíše starosti. Zima byla totiž nezvykle mírná a hrozí proto, že pole a lesy zaplaví ve velkém škůdci.

 

"Teplé počasí podporuje vyšší výskyt chorob a škůdců, které mráz nezničí. Jedná se hlavně o škůdce hub, hraboše a divočáky," řekla portálu TN.cz mluvčí Agrární komory Dana Večeřová.

 

Kvůli tomu, že letos nebylo ani příliš sněhu, začaly navíc přerůstat veškeré porosty. "Pokud by nyní přišly holomrazy, tedy mráz bez sněhové pokrývky, mohlo by docházet k poškození všech těchto rostlin," upozorňuje Večeřová. V takovém případě by pak hrozilo navíc i to, že se uzavře půda, která nebude pohlcovat sněhové ani dešťové srážky.

 

 

Vody přitom v loňském roce bylo zoufale málo a zemědělci se proto právem obávali toho, že sucho šance na velkou úrodu zničí. "Aktuální předpověď mluví o vyšších srážkách, což by při jejich rozumném rozložení v čase (nikoliv přívaly) mělo být příznivé," doufá Večeřová.

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.2. | 10:12 Josef Borik
9
Profesionální plačky opět v akci, to spraví dotace... Sami zničily většinu ...
2.2. | 08:41 roko-lanek
2
A jak to dělaji v Chorvatsku?
2.2. | 10:19 Robert Matula
6
Náhlasit nevhodný komentář
No a kdyby byl sníh tak by byl taky problém, protože by museli čekat až roztaje a tudíž by byl taky všeho nedostatek! Zemědělcům totiž počasí nevyhovuje už 26let nebo možná je to tím, že komunisti by je zavřeli místo toho, aby jim poslali dotace na nový Mercedes...
2.2. | 10:17 total7
4
Náhlasit nevhodný komentář
koko-lanku sleduji tě už delší dobu jak to že nejsi ve škole syčáku kde máš rodiče ,švihej do školy než tě nahlasím na socialku co stebe vyroste
2.2. | 10:12 Josef Borik
9
Náhlasit nevhodný komentář
Profesionální plačky opět v akci, to spraví dotace... Sami zničily většinu polí,voda ze sněhu nebo z deště se nemůže vsáknout ,pole jsou jak beton. Voda pak steče z polí na silnice a nic z ní není. Jen bordel na silnici... Příroda se mění ,ale darmožrouti ne!
2.2. | 09:18 roko-lanek
5
Náhlasit nevhodný komentář
V česku už neni ani jeden česky zemědelec.Ožrala a netahlo Havel rozprodal naši zem.
2.2. | 08:41 roko-lanek
2
Náhlasit nevhodný komentář
A jak to dělaji v Chorvatsku?
2.2. | 07:58 josefvyskoc
8
Náhlasit nevhodný komentář
zemedelska lobby bude "brecet" programeve vzdy...at je mraz,teplo,sucho,mokro,slunce nebo zatazeno...zemedelstvi u nas znamena kapitalizaci zisku a socializaci ztrat, neboli mrzaceni trhu a prerozdelovani prace a dani jednech, do kapes tech druhych...Babis o tom vi sve...
2.2. | 06:52 Miroslav Hanko
3
Náhlasit nevhodný komentář
Některým blbečkům to tady stále nedochází a vzývají už jaro. Kulový!!!!Klidně at mrzne a chumelí v březnu i v dubnu.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple