Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.8. 2017 22:19
test rakety

KLDR vystřelila raketu přes Japonsko! Lidé museli do krytů

Zdroj: TV Nova

Severní Korea otestovala další střelu, která tentokrát přeletěla přes sever Japonska. Střela přeletěla ostrov Hokkaidó a následně spadla do moře, uvádí portál BBC. Japonský předseda vlády Šinzó Abe označil test střely za přímé ohrožení jeho země.

Při testu střely bylo přerušeno radiové vysílání, stanice NHK opakovaně vyzývala, aby se lidé ukryli do podzemních krytů nebo vyhledali bezpečné budovy, uvádí portál CNN.

 

"Vypuštění rakety nad Japonsko je pobuřující čin, smrtelné a vážné ohrožení, které významně podkopává mír a bezpečnost v oblasti," uvádí japonský předseda vlády Šinzó Abe v oficiálním prohlášení.

  

Japonsko požádalo Organizaci spojených národů, aby svolala nouzové setkání, které má navýšit tlak proti KLDR a probíhajícím testům.

 

 

Raketa uletěla více než 2700 kilometrů a podle BBC letěla ve výšce zhruba 550 kilometrů, což je níž, než bývá u severokorejských raket obvyklé. Poté, co přeletěla Japonsko, spadla raketa do Pacifiku přibližně 1180 kilometrů od japonského pobřeží, kde se rozpadla na tři kusy.

 

V oblasti aktuálně probíhá vojenské cvičení Jižní Koreje a USA.

 

Americký prezident Donald Trump v reakci na nový raketový test KLDR prohlásil, že Severní Korea pohrdá všemi sousedními státy i všemi členskými zeměmi OSN. "Na stole jsou všechny možnosti," řekl k dalšímu postupu vůči Pchjongjangu šéf Bílého domu.

 

Jen několik hodin po incidentu zveřejnila Jižní Korea záběry z testů nové balistické rakety Hyunmoo-II, jedna z raket doletěla do vzdálenosti 310 mil (necelých 500 kilometrů), druhá do 500 mil (přes 800 kilometrů). Na záběry z testů se můžete podívat zde:

 

klma TN.cz