Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.9. 2017 10:52
Očekávané projevy

Prezident Zeman vystoupil v OSN, varoval před migrační vlnou

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Prezident Miloš Zeman (archivní foto)

Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem na Valném shromáždění OSN. Mluvil o terorismu a migraci. Ještě před ním poprvé v OSN promluvil americký prezident Donald Trump. S ním by se měl Zeman potkat večer na slavnostní recepci.

Jednání Valného shromáždění (VS) začalo v 9:00 místního času (15:00 SELČ), Zeman vystoupil jako devátý řečník.

  

Rozpravu zahájil generální tajemník OSN António Guterres a předseda VS, slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Poté pronesl projev brazilský prezident Michel Temer, po něm přišel na řadu Trump. Před Zemanem jako sedmý v pořadí promluví třeba i slovenský prezident Andrej Kiska.

 

Teroristé jsou ukryti v nynější migrační vlně, prohlásil dnes v projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN český prezident. Masivní migrace z Afriky a Asie podle něj oslabuje potenciál těchto regionů a každý, kdo vítá migranty v Evropě, je s tím srozuměn.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Je třeba stabilizovat obyvatelstvo v domovských státech, nikoli podporovat migraci, zdůraznil Zeman.

 

Odpoledne se pak český prezident setká s jihokorejským protějškem Mun Če-inem. S ním chce probrat napjatou situaci na Korejském poloostrově i zimní olympiádu, která se v Pchjongčchangu uskuteční už v únoru 2018.

 

 

Večer se Zeman zúčastní slavnostní recepce, kterou jako hlava hostitelského státu pořádá Donald Trump. S ním i jeho manželkou Melanií se chce vyfotit a prohodit pár slov, delší schůzka se konat nebude. Už v pondělí se Zeman setkal s Trumpovou bývalou manželkou Ivanou, večer pak dostal cenu od amerického židovského fondu.

epa TN.cz