Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.1. 2016 17:13
Názor právníků

Případ Kramný: Pozůstalým musí zaplatit 8,5 milionu. Z čeho?

Petr Kramný u soudu
Zdroj: Profimedia

Kromě 28 let vězení uložil soud Petru Kramnému také zaplatit odškodné pozůstalým. Příbuzní obětí by měli dostat dohromady téměř 8 a půl milionu, podle právníků je ale pravděpodobně nedostanou. Jak se bude odškodné vymáhat?

Otci Moniky má podle soudu Kramný zaplatit více než 4 miliony korun - 18 418 korun za pohřeb a dvakrát 2 miliony za ztrátu dcery a vnučky. Bratr Radmil by měl dostat dohromady 2 270 000 korun, včetně nákladů za náhrobek a montáž. Další Moničin bratr Martin dostane 2 200 000 korun.

 

Rozsudek není pravomocný a pozůstalí budou muset ještě počkat na potvrzení odvolacím soudem, výše částek by měla ale zůstat zhruba stejná. "Podle občanského zákoníku při usmrcení odčiní škůdce osobám blízkým peněžitou náhradu plně vyvažující jejich utrpení, pokud nelze stanovit, tak podle výše slušnosti," citovala zákon soudkyně Renata Gilová.

 

Petr Kramný si ale bude odpykávat 28 let za mřížemi, jak tedy odškodné splatí? "Odškodné musí splatit do stanovené doby," říká právnička Tereza Jelínková. Pokud částku nesplatí, mohou odškodné vymáhat exekutoři, kteří Kramnému zabaví případné nemovitosti a majetek. Zároveň ztratí i dědická práva po Monice.

 

 

Pokud bude Kramný ve vězení pracovat, půjde část jeho platu i na odškodné pro pozůstalé. "Pokud si něco vydělá, tak to půjde na náklady věznice, dále na náklady trestního řízení, a dále na přisouzené nároky pro poškozené," vysvětluje Jelínková.

 

Z měsíčního platu vězně jde ale průměrně na odškodnění jen asi pětistovka. Může se také rozhodnout nepracovat. "Bohužel pak nebude mít příjem žádný," uvedla právnička. Tím pádem také nebude nic odvádět pozůstalým.

 

"Odškodné bude ale vymahatelné i po tom, co opustí vězení, takže Kramný nebude mít po propuštění skoro nic," říká Jelínková.

 

Částky jsou ale spíše symbolické a podle právničky není příliš pravděpodobné, že pozůstalí dostanou odškodné v plné výši. Kramný má totiž i po konci trestu právo na ochranu osobnosti a určité životní minimum.
 

TN.cz