Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2018 17:07
Změny v penzích

Připravuje se důchodová reforma! Spočítejte si, kolik máte brát

Zdroj: TV Nova

Hnutí ANO začalo další kolo vyjednávání s ostatními stranami o vládě. Jako zásadní bod, na kterém bude hnutí Andreje Babiše trvat, označuje i důchodovou reformu. Přečtěte si, v čem bude spočívat, a spočítejte, na jak vysoký důchod máte nárok v současnosti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo důchodovou reformu, kterou se vláda Andreje Babiše bude snažit prosadit. Navrhuje změnit složení penze, což by se odrazilo ve valorizaci. Snížila by se zásluhovost penzí a přilepšili by si údajně hlavně lidé s nižším důchodem.

 

Každý důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Ta první je pro všechny stejná a v současnosti odpovídá devíti procentům průměrné mzdy (2700 korun). Podle návrhu ministerstva by se měla zvýšit na deset procent (3000 korun).

 

Spočítejte si na kalkulačce webu Peníze.cz, v kolika letech máte nárok na odchod do důchodu:

 

Procentní výměra se u každého liší podle odpracovaných let (resp. účasti na důchodovém pojištění) a odvodů. Novela počítá s tím, že by se snížila zásluhovost, podle níž ten, kdo v produktivním věku více vydělával, pobírá vyšší důchod.


Vypočítejte si výši důchodů podle současných měřítek:

 

 

Pokud bude návrh přijat, rozdíly mezi důchody se podle ministerstva sníží a zatímco lidé s nízkými důchody dostanou více, ti s vyšší penzí změnu téměř nepocítí. Lidem, kteří dosáhnou věku 85 let, by se pak měl důchod zvýšit o tisícovku.

 

 

Všechny tyto body jsou zatím pouze návrhem ministerstva práce a sociálních věcí vlády v demisi Andreje Babiše. Zda bude novela přijata a v jaké podobě, teprve budou politici rozhodovat. Současný kabinet nicméně důchodovou reformu označuje jako stěžejní bod programového prohlášení a hnutí ANO na ní bude zřejmě trvat i při vyjednávání o druhé vládě.


Kalkulačky jsou dostupné pouze na webu, nikoliv v aplikaci TN.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Touha po penězích zachvátila svět! Hrstka lidí zázračně zbohatla díky tomuhle

Jak vyjít s DŮCHODEM?
Pět věcí, které byste měli stihnout, než odejdete do důchodu

epa TN.cz
Reklama