Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
galerie precedentní rozsudek

Přítele zabily její smsky! Soudce neví, jak řešit případ kruté Michelle

Dívka radila příteli se sebevraždou
Zdroj: ČTK, Facebook

Soud v Massachusetts řeší unikátní případ Michelle Carterové, která ve svých 17 letech dohnala přítele k sebevraždě pomocí SMS zpráv. Experti se nemohou shodnout, jestli je možné odsoudit někoho ze zabití, i když nebyl s obětí v době smrti - navíc jen na základě SMS zpráv. Ať soud rozhodne jakkoli, už teď je jesné, že půjde o precedentní rozsudek, Michelle hrozí 20 let vězení.

Média o ní ráda mluví jako o dívce s andělskou tváří - ale bez srdce. Neprojevila totiž žádnou lítost, když chtěl její přítel spáchat sebevraždu. A co víc, ani se mu to nepokoušela rozmlouvat, ale právě naopak. Pobízela ho.

 

Bylo 12. června 2014 večer, když Conrad Roy III (†18) seděl za volantem svého pick-upu a přemýšlel, že si vezme život. Chtěl se otrávit v autě výfukovými plyny, na poslední chvíli ale zaváhal a napsal své přítelkyni o svých úmyslech i pocitech.

 

 

Jestli ale doufal, že ho Michelle zachrání a dá mu najevo, jak ho má ráda, pořádně se zmýlil. Odpověď byla velmi krutá a jasná: "Vrať se do auta!". A tak se Roy vrátil. Druhý den ho našli mrtvého nedaleko Bostonu.

 

16

GALERIE: Dívka radila příteli se sebevraždou

Zdroj: facebook

Michelle Carterová

Hodnocení:

 

Rozeběhlo se tak vyšetřování, na jehož výsledek všichni napjatě čekají. Michelle obvinili z neúmyslného zabití, teď je na soudci, jestli dívku očistí, nebo ne. Přitěžuje jí ale fakt, že zpráv poslala Royovi mnohem víc - právě ty nyní slouží jako hlavní důkaz.

 

 

SMS zprávy

 

Jen několik dní před smrtí mu Michelle napsala: "Konečně budeš šťastný v ráji. Už žádná bolest. Je v pořádku, že jsi vystrašený, je to normální - vždyť zemřeš." A několik zpráv si vyměnili i v den smrti. Michelle mu vyčítala hlavně to, že se svým rozhodnutím tolik otálí. "Tak to asi neuděláš. Všechno tohle... a pro nic... Jsem zklamaná, byl si tak přípravený a odhodlaný," poslala mu.

 

Když si chtěl jít v den smrti lehnout, přišla mu další zpráva. "Dnes je nejlepší chvíle na to, abys to udělal. Všichni už spí. Jen odjeď někam autem, nikdo není venku, vždyť je hnusně," pobízela ho. A v další zprávě ještě víc. "Myslela jsem, že to chceš. Teď je správný čas... jsi připravený... jen to udělej!"

 

 

Po Royově smrti se pak svěřila kamarádce, že mu předtím volala a ulehčila mu rozhodování. Co ji k rozhodnutí pobízet přítele k smrti vedlo, ale nikdo nedokáže pochopit. Soud má nyní nelehký úkol rozhodnout, jestli je možné Michelle obvinit z toho, že způsobila smrt svého přítele.

 

Precedentní rozsudek

 

Podle odborníka na právo Daniela Medweda jsou zprávy jasným důkazem, které dívku usvědčí z neúmyslného zabití. Další odborník si myslí, že stěžejní bude konverzace mezi dvojicí. Protože byla dlouhodobá, bude třeba dokázat, že opravdu nesla prvky rizikového chování - což by mohlo být právě pobízení k sebevraždě. V případě prokázání viny může jít Michelle až na 20 let za mříže.

lud TN.cz