Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.4. 2015 21:07
rozloučení s Grossem

Prezidentův mluvčí prozradil, proč Zeman nepřišel na Grossův pohřeb!

Miloš Zeman - 1
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Miloš Zeman považoval za dostatečné rozloučení se Stanislavem Grossem svou kondolenci v den smrti

Proč chyběl prezident Zeman na pohřbu Stanislava Grosse? A kdo a čím tamtéž rozčílil Jiřího Paroubka? Tyhle dvě velké kontroverze provázely poslední rozloučení s nejmladším českým expremiérem.

Neúčast prezidenta Miloše Zemana na Grossově pohřbu byla asi největším překvapením. A to i přesto, že nedorazily ani další politické špičky - Vladimír Špidla, Pavel Rychetský, Jiří Rusnok, Jaroslav Tvrdík, Milan Urban nebo Zdeněk Škromach.

 

Anketa

Měl prezident Zeman přijít na pohřeb Stanislava Grosse?

Hlasovalo 9213 lidí.

 

Miloš Zeman byl totiž blízkým přítelem Grossových. Byl jim například na svatbě za svědka, stál u zrodu kariéry Stanislava Grosse a podporoval jej. Proč tedy chyběl? Skutečnou odpověď asi nebudeme znát nikdy. Musíme se spokojit s oficiálním vyjádřením Hradu ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka.

 

 

"Pan prezident považoval především za důležité vyjádřit upřímnou soustrast rodině Stanislava Grosse, což učinil v den, kdy bylo bohužel oznámeno úmrtí. Zároveň ještě předtím, v době těžké nemoci Stanislava Grosse, pan prezident adresoval rodině přání hodně sil v té těžké situaci. Víc k tomu není důvod říkat," řekl TN.cz Ovčáček.

 

Na opakovaný dotaz, zda své předchozí kroky tedy prezident považoval za dostatečné a pietní rozloučení podle něj nebylo nutné, Ovčáček výše uvedené vyjádření jen přednesl znovu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

 

Kdo a čím rozčílil Paroubka?


Atmosféru po pohřbu rozvířil na sociální sítích i Jiří Paroubek. Na Facebooku se velmi příkře svěřil se svými pocity z posledního rozloučení. "Ráno jsme se ženou přišli na místo posledního rozloučení s S. Grossem v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Měli jsme ke Standovi přátelský vztah. Mysleli jsme zejména na jeho rodinu, dvě dcery a manželku," píše ještě krotce Paroubek.

 

"Šokovala mě vyjádření některých současných i bývalých veličin ČSSD, kterým, kdyby nepřišli na pohřeb, by nikdo před ústa mikrofon nestrčil. Bláboly typu „dělal chyby a já jsem mu to už tehdy říkal,“ mají být zřejmě jakýmsi alibi, proč jsem vlastně přišel na pohřeb člověka, kterého média systematicky dehonestovala a ničila…" zatím anonymně útočil Paroubek.

 

 

Záhy se ale dostal ke konkrétním jménům. "Buďto jsem chlap a jdu na pohřeb, protože si myslím, že je to správné, anebo jsem baba, a pak se chovám jako někteří bývalí (dokonce) ministři sociální demokracie (mám na mysli J. Kavana, F. Bublana). Prostě schopnost zachovat dekorum je něco, co ani lidé s nejvyššími mezinárodními zkušenostmi v sociální demokracii neznají (mám na mysli L. Roučka)," nebral si servítky Paroubek.

 

Až do samotného konce veřejné části obřadu absentovala i Petra Buzková, která v devadesátých letech a na začátku nového tisíciletí právě spolu se Stanislavem Grossem patřila k nejpopulárnějším politikům u nás a patřila k nejvýraznějším tvářím sociální demokracie. Buzková ovšem překvapivě dorazila na soukromou část pohřbu pro rodinu.

 

Rozloučit se nepřišla ani většina Grossových politických oponentů, někdejší ministr financí Ivan Pilip byl v tomto ohledu světlou výjimkou. Chyběli například Václav Klaus, Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek nebo Miroslava Němcová.

 

Stanislav Gross zemřel minulý čtvrtek. Bylo mu 45 let. Zabila ho nemoc známá pod zkratkou ALS. Jde o neléčitelný typ sklerózy, která postupně ochromuje celé tělo. Postižení tak umírají, když jim přestanou fungovat vnitřní orgány.

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.4. | 20:28 doubbrava
48
Pohřeb by neměl být žádnou přehlídkou účastníků. Pokud p.Gross pana prezidenta ...
23.4. | 08:17 reypal
-5
Lidi neblbněte.Přece nikdo z nás nemůže radit šalamounovi co má dělat. Šalamoun ...
23.4. | 12:19 Ladislav Mašata
2
Náhlasit nevhodný komentář
reypale-neblbněte.Psychiatr vám určitě pomůže.
23.4. | 08:17 reypal
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Lidi neblbněte.Přece nikdo z nás nemůže radit šalamounovi co má dělat. Šalamoun je pře nejchytřejší,nejrozhodnější a má slunce naše jasné,vždycky pravdu.A je to jako doma - když ji nemá platí pravidlo číslo jedna.
23.4. | 07:53 Milan Brejcha
12
Náhlasit nevhodný komentář
Ono je to je jedno jestli tam Zeman byl a nebo nebyl !!!
22.4. | 22:40 lenka nováková
42
Náhlasit nevhodný komentář
A kdo od 89 z těch, co vlezli do vlády nezklamal a nekradl?????Všichni,co se v panských křeslech byť jen ohřáli kradli a kradou jako zběsilí a my, tady bude někomu ,kdo už se nemůže bránit moralizovat??Myslím, že v tuto chvíli je to už úplně jedno, nechtěla bych být ani na jeho místě a už vůbec ne, ...
22.4. | 21:02 lopata krocan
34
Náhlasit nevhodný komentář
Gross si vypůjčil od strýčka 5mega na byt strýček chudák 8 tisíc důchod pak si Gross vypůjčil 20mega na sázku na slepo do akcii aby se stál zázrak a vydělal rovných 100mega to co Gross zázračně udělal to nedokáže ani Copperfield a stejně se najde pár tupců co říkají někomu co má dělat.A jak vidím ...
22.4. | 20:28 doubbrava
48
Náhlasit nevhodný komentář
Pohřeb by neměl být žádnou přehlídkou účastníků. Pokud p.Gross pana prezidenta zklamal, ten udělal co uznal za slušné a vhodné. S.Gross už dávno není veřejně činnou osobou a není na jeho pohřbu ani povinností účast, jak mi laici říkáme, "papalášů".