Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.7. 2017 11:00

Proč nosí kosmonauti skafandr?

Snad každé dítě zatouží stát se kosmonautem. Co všechno to obnáší? Odpovědi má film Astronaut.

Vtipný animovaný film se o prázdninách vrátil do kopule jediného 3D planetária v Česku, planetária v Techmanii v Plzni. 3D snímek seznamuje diváky s výcvikem, který musejí podstoupit astronauti před letem do vesmíru. Dozvídají se, jak lidské tělo reaguje na stav beztíže, prolétají mezinárodní vesmírnou stanicí a zjišťují, jaká nebezpečí na astronauty ve vesmíru číhají a jak se před nimi mohou chránit. Co by se třeba stalo, kdyby se rozhodli vydat se na procházku volným kosmickým prostorem jen tak nalehko, bez skafandru?

Techmania Science Center
Zdroj: oficiální zdroj


Film Astronaut nadchne především děti mladšího školního věku, ale spoustu zajímavostí se z něj dozvědí i jejich rodiče a prarodiče. Na ještě menší diváky pamatuje jediné české 3D planetárium filmem Polaris. Ten vypráví napínavý příběh ledního medvěda a tučňáka, kteří se rozhodnou zjistit, proč je na pólech půl roku noc a půl roku den. Hlasy kresleným postavičkám propůjčili Michal Suchánek a Richard Genzer. Starší zvídavci zase určitě ocení živě komentované projekce, které publikum berou až do vzdálených hlubin vesmíru a představují souhvězdí v nečekaných pohledech a souvislostech.

Techmania Science Center
Zdroj: oficiální zdroj


Aby měl člověk kosmické zážitky co nejúplnější, může si leccos z toho, co ve filmu viděl a slyšel, ještě podpořit v expozici Vesmír. Fotka ve skafandru amerického astronauta přistávajícího na Měsíci je jen malým suvenýrem. Intenzivnější vzpomínky určitě vyvolá pár chvil kosmického výcviku v roztočeném gyroskopu. Dámská část návštěvníků se ráda zastaví u exponátu, který prozradí, na kterou planetu se přestěhovat, aby člověk dosáhl vysněné váhy.

Techmania Science Center sídlí v historických budovách plzeňské Škodovky, poblíž nádraží Plzeň – Jižní předměstí. Otevřeno je tu denně, o prázdninách od 10 do 18, v sobotu do 19 hodin. Vstupenka zahrnuje jak filmy v planetáriu a 3D Cinema, tak prohlídku všech expozic.

Komerční článek