Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2016 10:08
Zákeřné kostičky

Proč tak moc bolí, když šlápneme na lego? Vědci poskytli vysvětlení

Lego - proč bolí na něj šlápnout
Zdroj: Profimedia

Asi každému se už stalo, že omylem šlápl na kostičku lega nebo jiné stavebnice. I když jde o malý předmět, způsobí nám obrovskou a nepříjemnou bolest. Jakto? Za všechno může materiál, ze kterého je stavebnice vyrobená, a receptory na našich chodidlech.

Většinou se to stává rodičům, jejichž děti nechají kostičky na zemi, bolest při šlápnutí na lego jsme ale zažili snad všichni. Vzniklo na ni také mnoho vtipů, které na příšernou bolest narážejí, a firma Lego vytvořila speciální bačkory, které vás před ní ochrání.

 

Jak ale může tak malý kousek stavebnice způsobit tak obrovskou bolest? Vědci se to pokusili veřejnosti vysvětlit. Na vině je hlavně materiál, z něhož je lego vyrobeno. Stavebnice jsou totiž ze speciálního ABS plastu, který v sobě kombinuje 3 vlastnosti - pevnost, odolnost a lesk. Nezničí ho ani váha lidského těla.

 

Prsty v tom má i fyzika. Když na hračku stoupneme, celá naše hmotnost se soustředí na místo kontaktu. Obvykle také platí zákon schválnosti, takže šlápneme na ostrou hranu kostky, která se nám ještě více zaryje do nohy.

 

 

Svůj podíl na bolesti mají i smyslové receptory, kterých máme na chodidle až 200 tisíc. Když na stavebnici šlápneme, zmíněný odolný materiál nám neumožní ji zničit, proto se celá síla, kterou do kroku vložíme, vrátí zpět do chodidla a následně do mozku a míchy. A přesně to způsobí, že pocítíme bolest.

 

Jde o smyslové neurony, které reagují na potenciálně škodlivé stimuly a následně vysílají elektrické signály do míchy a mozku. Tento proces se nazývá nocicepce a působí na vnímání bolesti. Vědci přidali ještě "zajímavý fakt" - dříve, než si vůbec uvědomíme bolest, z kostky nohu díky reflexu sundáme.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DOKONALÝ NÁPAD: Lego vyvinulo anti-lego pantofle. Už to nikdy nebude bolet

GALERIE: Umělecké skvosty z lega! Tohle že se dá vytvořit z lego kostiček?

epa TN.cz