Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.2. 2016 07:17
velký skandál

Producent Polské televize dostal vyhazov! Zastal se ministra

Politik v televizi
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

O práci ve veřejnoprávní Polské televizi přišel producent, který se omluvil ruskému ministrovi kultury za chování moderátorky Marie Orzelomiecové. Ta se velmi netaktně pustila do sovětského generála Ivana Čerňachovského.

Moderátorka veřejnoprávní polské televize se při příležitosti výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim sovětskou armádou velmi ostře pustila do sovětského generála Ivana Čerňachovského. Během televizního pořadu se dokonce zeptala ministra Medinského na to, co si myslí o zbourání pomníku muže, "který vraždil vůdce Zemské armády", tedy prozápadního polského odboje.

 

Ministra slova moderátorky velmi pobouřila. Čerňachovskij podle něj nikoho nevraždil. Reportérka ale odvětila, že zabil jejího dědečka - a už ministrovi nedala možnost zareagovat, vylíčil list Rzeczpospolita. Za chování moderátorky se styděl i producent pořadu Marek Czunkiewicz, poslal proto ruskému ministerstvu omluvný dopis.

 

 

Místo vděku ale Czunkiewicze čekala výpověď. Vedení televize se také distancovalo od dopisu s tím, že Czunkiewicz nevyjadřoval oficiální stanovisko, ale svůj soukromý názor.

 

Dotyčná novinářka Maria Przelomiecová později připustila, že její dědeček byl sice Čerňachovskými vojáky zajat, ale povedlo se mu uprchnout. Na Sibiři zemřel vzdálenější příbuzný. "To nebylo falšování dějin (...), ale nebyl prostor na nuance," napsala.

 

 

Čerňachovského pomník zmizel z obce Pieniežno na loňské výročí vpádu sovětských vojsk do Polska 17. září 1939. Moskva rozhořčeně protestovala, Varšava protesty odmítla.

 

Čerňachovskij, nejmladší armádní generál v dějinách sovětské armády, se vyznamenal v bitvě u Kurska a na vrcholu své slávy velel třetímu běloruskému frontu. Zabit byl střepinou německého granátu v únoru 1945.

 

 

lud/ ČTK TN.cz