Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.2. 2016 07:17
velký skandál

Producent Polské televize dostal vyhazov! Zastal se ministra

Politik v televizi
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

O práci ve veřejnoprávní Polské televizi přišel producent, který se omluvil ruskému ministrovi kultury za chování moderátorky Marie Orzelomiecové. Ta se velmi netaktně pustila do sovětského generála Ivana Čerňachovského.

Moderátorka veřejnoprávní polské televize se při příležitosti výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim sovětskou armádou velmi ostře pustila do sovětského generála Ivana Čerňachovského. Během televizního pořadu se dokonce zeptala ministra Medinského na to, co si myslí o zbourání pomníku muže, "který vraždil vůdce Zemské armády", tedy prozápadního polského odboje.

 

Ministra slova moderátorky velmi pobouřila. Čerňachovskij podle něj nikoho nevraždil. Reportérka ale odvětila, že zabil jejího dědečka - a už ministrovi nedala možnost zareagovat, vylíčil list Rzeczpospolita. Za chování moderátorky se styděl i producent pořadu Marek Czunkiewicz, poslal proto ruskému ministerstvu omluvný dopis.

 

 

Místo vděku ale Czunkiewicze čekala výpověď. Vedení televize se také distancovalo od dopisu s tím, že Czunkiewicz nevyjadřoval oficiální stanovisko, ale svůj soukromý názor.

 

Dotyčná novinářka Maria Przelomiecová později připustila, že její dědeček byl sice Čerňachovskými vojáky zajat, ale povedlo se mu uprchnout. Na Sibiři zemřel vzdálenější příbuzný. "To nebylo falšování dějin (...), ale nebyl prostor na nuance," napsala.

 

 

Čerňachovského pomník zmizel z obce Pieniežno na loňské výročí vpádu sovětských vojsk do Polska 17. září 1939. Moskva rozhořčeně protestovala, Varšava protesty odmítla.

 

Čerňachovskij, nejmladší armádní generál v dějinách sovětské armády, se vyznamenal v bitvě u Kurska a na vrcholu své slávy velel třetímu běloruskému frontu. Zabit byl střepinou německého granátu v únoru 1945.

 

 

lud/ ČTK TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.2. | 07:27 svoboda1
4
Nic jineho než fašistka ma si přečist dĕjiny komu vdĕči za život.
1.2. | 09:02 reypal
-2
svoboda1 // No fašistka.Když si přečtu dějiny jak inteligent radí zjistím,že ...
1.2. | 16:08 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ruska se boji jen ti , co ktomu maji duvod..Psonky prepadli Cesko (Tesinsko) a Soveti nemeli nejmensi duvod kapitalisticke Polsko sanovat.A nemaji dodnes..
1.2. | 10:15 Michaela Frycova
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Co to tu melete? Když Němci přepadli Polsko ze západu, z východu se na ně vrhli Rusové, zabrali velký kus Polska a tím ho nechali na pospas Hitlerovi. Fakt super přátelé "na věčné časy a nikdy víc". Poláci nenávidí Rusy a bojí se Putinovského Ruska ještě víc než my a Maďaři.
1.2. | 10:06 jan hrabalek
3
Náhlasit nevhodný komentář
svobodo to nemůžete v dnešní době napsat"Rusové přece nikoho neosvobodili podle některých zastřelili všechny co viděli" to je dnešní politika
1.2. | 09:56 svoboda1
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dĕjiný jsou jedný Polaci mužou dĕkovát Sovĕtskému svazu za osvobozeni jinak nĕmci chtĕli srovnát Polsko diky Rude armadĕ se to nepovedlo a Polaci maji taky krev na rukou jenom co dĕlali na pohraniči.
1.2. | 09:02 reypal
-2
Náhlasit nevhodný komentář
svoboda1 // No fašistka.Když si přečtu dějiny jak inteligent radí zjistím,že rusáci Polákům povraždili v Katyni 25000 důstojníků a pokusili se to svést na Němce.Posléze odvlekli po vítězství asi 9000 Poláků na Sibiř.Nevím,kdo byl větší fašista.Ale ani já nemám pro zasr.. rusáky pochopení.
1.2. | 07:27 svoboda1
4
Náhlasit nevhodný komentář
Nic jineho než fašistka ma si přečist dĕjiny komu vdĕči za život.