Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.10. 2015 10:23
politikův odchod

Kníže Schwarzenberg: Zkušený politik, nebo věčný spáč?

Zdroj: TV Nova

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg už nebude napříště kandidovat na předsedu strany. Včera to oznámil na jednání vedení TOP 09. Připomeňme si nejvýznamnější události jeho politické kariéry...

Kromě toho, že je Karel Schwarzenberg sedmnáctým vévodou krumlovským a dvanáctým knížetem ze Schwarzenbergu, vybudoval si ve svém životě i mimořádně úspěšnou a pozoruhodnou politickou kariéru. Ještě v emigraci v Rakousku - tedy do roku 1989 - podporoval rakouskou ÖVP. Po revoluci ale už bojoval jen na českém politickém kolbišti.

 

Karel Schwarzenberg působil nejprve jako vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla. V roce 1996 se stal předsedou Občanské demokratické aliance (ODA). V ní vydržel až do roku 2007, aby o dva roky později s Miroslavem Kalousem založil úspěšnou stranu TOP 09. Následující rok se za TOP 09 Schwarzenberg probojoval do poslanecké sněmovny.

 

Působil jako ministr zahraničí v druhé Topolánkově vládě, kam se dostal jako nominovaný za Stranu zelených. Roli ministra zahraničí si zopakoval o rok později, kdy v letech 2010 až 2013 znovu pracoval jako šéf Černínského paláce. V letech 2004 až 2010 byl Schwarzenberg rovněž senátorem za šestý pražský obvod.

 

 

K největšímu politickému úspěchu měl Karel Schwarzenberg našlápnuto v roce 2013. Celkem překvapivě se stal jedním ze dvou favoritů přímé prezidentské volby. V prvním kole se umístil na druhém místě za Milošem Zemanem s celkem 23,4 procenty hlasů. Ve druhém kole mu vítězství uniklo jen o pět procent. Získal 45,19 hlasů.

 

Jak uvádí česká odnož Wikipedie, Schwarzenberg se považuje za "Středoevropana" s českým a švýcarským pasem. Má totiž české i švýcarské občanství - tradiční výsadu všech členů rodu Schwarzenbergů.

 

Sám Karel Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v Praze-Bubenči. Dětství strávil na zámcích Orlík a Čimelice. Rodový majetek ale komunisté zabavili po svém puči v roce 1948 a Schwarzenbergovi pak uprchli do Rakouska. Tam Karla adoptoval strýc z hlubocko-krumlovské větve rodu, Jindřich, a zajistil ho tak finančně.

 

Od roku 1989 žije Karel Schwarzenberg v Československu, respektive v Česku. Má manželku Terezu, dvě vlastní a jedno nemanželské dítě. V poslední době se nechal vídat s mladou dívkou Janou Vopěnkovou, která má za sebou poměrně bouřlivou sexuální minulost. Schwarzenberg se k tomuto vztahu nechtěl vyjadřovat.

 

 

tn.cz / gar
Reklama