Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2017 22:35
nedostatek srážek

Program Dešťovka má bojovat proti suchu, může ale zdražit vodu!

Zdroj: TV Nova

Dotační program Dešťovka může zdražit vodu. Správci vodovodních a kanalizačních sítí napříč republikou tvrdí, že jakmile začnou lidé dešťovou vodou ve velkém splachovat toalety, nedokážou změřit množství vody, které takhle projde do čističek. To by mohlo mít za následek zvýšení ceny stočného.

Zatímco ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 30 tisícovou dotaci na vybudování nádrží na dešťovou vodu, která bude používána nejen na zalévání, ale například i na splachování toalet a sprchování, správci kanalizačních sítí v tom vidí problém.

 

"Ve vodovodním řadu vždy teče jen pitná voda. Problém může být i v tom, že nevíme, jaká voda do jak kvalitní nádrže přiteče, co je to za vodu, může to mít za následky extrémy a kožní problémy," vysvětlil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové František Barák.

 

"Všude ve světě je to normální, dešťová voda se už využívá i u velkých bytových komplexů v Praze," reagoval ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Už nyní domácnosti v republice odeberou 600 milionů kubíků vody ročně, čističky zpracovávají ale znečištěné vody dvakrát tolik. A pokud by se objem vody k vyčištění ještě kvůli programu Dešťovka navýšil, vodovody a kanalizace uvažují o plošném navýšení ceny za stočné.

 

„Není možné připustit, aby náklady spojené s odváděním a čištěním takto produkovaných odpadních vod byly přenášeny na ostatní uživatele veřejné kanalizace,“ sdělilo Sdružení odboru vodovodů a kanalizací.

 

 

"Bylo by to jen minimální zdražení, cena stočného se vypočítává z ceny vodného," doplnil Barák. Jenže správci kanalizací tvrdí, že nebude možné technicky změřit množství vody, jaké do kanalizace proteče. Podle ministerstva by společnosti neměly hledět jen na svůj zisk.

 

"Je to nátlak, jde jim jen o zisk. Hanba jim, jdou proti celosvětovému trendu šetření vodou," reagoval ministr Brabec. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací by mnohem účinnější zbraní proti nedostatku vody bylo nechat vsáknout dešťovou vodu v místě dopadu a ne ji znovu odvádět do kanalizace.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.6. | 23:48 Filip Konvalinka
9
To je tak, když zkorumpovaná vláda prodá vodu zahraniční firmě. Měli by viset ...
12.6. | 22:33 allanaldik
-1
Vlastni cisticka provedei ultra, nadrz na 12000l.vody. Vlastni solarni el ...
3.8. | 19:58 Radek Novotný
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo je pan Barák? Koho zájmy hájí? Pro koho léta pracuje? http://pravdaovode.cz/novinky/ing-frantisek-barak/
3.8. | 19:49 Radek Novotný
0
Náhlasit nevhodný komentář
ČR je kolonií. Co jiného, když anti-politici vyvedli zisky z vody na koncerny a náklady nechali na občanech. Je třeba vrátit vodu zpět do rukou státu a měst. Pochybujete, že je třeba koncerny od vody odsunout? Cizinci chtějí naše peníze, klidně půjdou i proti státu. www.pravdaovode.cz
13.6. | 08:05 troja82
4
Náhlasit nevhodný komentář
Samozřejmě, soláry pro někoho a zaplatí to nezúčastněný odběratel ... dešťovku pro někoho a zaplatí to nezúčastněný odběratel ... vyházené potraviny v OC a zaplatí to kupující ... atd ... atd ...
13.6. | 05:46 leonisis
4
Náhlasit nevhodný komentář
Pitnou vodou se ma setrit a ne ni puzivat na splachovani toalet.Jsou to nenazranci,ministr Brabec ma pravdu,jde jim o zisk!Zpackaly to minule vlady ktere jim prodaly vodovody.
12.6. | 23:48 Filip Konvalinka
9
Náhlasit nevhodný komentář
To je tak, když zkorumpovaná vláda prodá vodu zahraniční firmě. Měli by viset za vlastizradu
12.6. | 22:33 allanaldik
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Vlastni cisticka provedei ultra, nadrz na 12000l.vody. Vlastni solarni el hybrid. Top.cerpadlo a krb s rozvodem tepla. Vsude platim jen zaklad a vic me netrapi. navratnost 12 az14 let. Nikdo me nebuzeruje. 25let zaruka na 80%kapacity. Vyuzivam el.i vodu na vse,vodu otocim nekolikrat.
12.6. | 22:23 Dalibor Macko
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vsechno jsou to jenom lzi! Ministerstvu nejde o to aby lide setrili! Proc nepovoluji lidem cisticky odpadnich vod aby mohli vodu opet vyuzit! Protoze tu je byrokracie a kazdej urednik jenom lze! Jestli jim jde o uplatek, tak maji vetsinou smulu. Chci si vodu sam cistit a opet vyuzivat a nemuzu.
12.6. | 22:22 rexrothak
5
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud jsou zprávcové naší vody ve většině zlatokopové ze zahraničí není se čemu divit.
12.6. | 22:16 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud Sdružení odboru vodovodů a kanalizací nechce čistit tolik vody, tak ať přestanou čistit zbytečně tu čistou dešťovou, která jim přitéká díky neoddělování dešťové od splaškové vody!
12.6. | 22:08 overal
6
Náhlasit nevhodný komentář
Když jde Sdružení odboru vodovodů a kanalizací tak o spravedlnost, tak kdy mi vrátí stočné za vodu kterou sem využil do bazénu a na zalévání, kdy jsem zaplatil o stočné, přesto, že jsem ho nepoužil?!?!