Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2017 21:04
G20 v hamburku

V ulicích zuří boje. Policie žádá posily, má už 150 zraněných

Zdroj: APTN / ENEX

V severoněmeckém Hamburku začal dnes dvoudenní summit zemí G20. Kromě boje proti terorismu, který byl na pořadu jednání dopoledne, se dnes budou vrcholní představitelé dvaceti velkých ekonomik a jejich hosté věnovat také ochraně klimatu či volnému obchodu. Proti vrcholné schůzce demonstrují v ulicích odpůrci globalizace, násilné střety mezi policií a demonstranty si dosud vyžádaly zranění více než 150 policistů a neupřesněného počtu protestujících.

Hamburská policie už kvůli protestům do města povolala posily. Na okraj summitu se poprvé od zvolení sejde americký prezident Donald Trump se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

 

Zatímco v otázce boje proti terorismu se čeká široká shoda, další body jednání jsou kontroverznější. Jiný názor na ochranu klimatu či protekcionářská opatření než řada představitelů G20 včetně hostitelky summitu německé kancléřky Angely Merkelové či představitelů Evropské unie má především americký prezident Donald Trump. Právě proto bude zřejmě odpolední diskuse o ochraně klimatu a udržitelném rozvoji nejsledovanější částí vrcholné schůzky..

 

Na twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na dnešní jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy.

 

Merkelová, která se s Trumpem sešla už ve čtvrtek, se amerického prezidenta podle pozorovatelů snažila přimět ke kompromisům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci. Už dnes Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu. Vyslovily se také pro volný obchod. Před summitem se podobně vyjádřili také evropští členové uskupení G20.

 

 

 

 

Proti vrcholnému setkání už druhý den protestují demonstranti v ulicích Hamburku. Blokovali mimo jiné příjezd některých státníků do přísně střežené zóny kolem areálu hamburských veletrhů. Například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům. Na řadě míst policie demonstrace rozehnala za pomoci vodních děl a těžkooděnců.

 

Ve čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut, zaútočili i na několik policejních vozů. Nad několika čtvrtěmi města se vznáší černý dým.

 

 

 

 

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek večer, bylo zraněno 159 policistů. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Policie do dnešního rána zatkla 45 lidí. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u šesti desítek menších i větších požárů.

 

Hamburská policie očekává, že se situace může ještě vyhrotit. I proto žádá u jednotlivých spolkových zemí o další posily. Na místě už je přitom nyní zhruba 20.000 policistů z celého Německa.

 

Demonstrace ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů jednajících státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania dokonce kvůli protestu nemohla opustit hamburskou vilu, v níž přebývá.

 

 

Reportáž TV Nova:

ČTK