Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2017 21:04
G20 v hamburku

V ulicích zuří boje. Policie žádá posily, má už 150 zraněných

Zdroj: APTN / ENEX

V severoněmeckém Hamburku začal dnes dvoudenní summit zemí G20. Kromě boje proti terorismu, který byl na pořadu jednání dopoledne, se dnes budou vrcholní představitelé dvaceti velkých ekonomik a jejich hosté věnovat také ochraně klimatu či volnému obchodu. Proti vrcholné schůzce demonstrují v ulicích odpůrci globalizace, násilné střety mezi policií a demonstranty si dosud vyžádaly zranění více než 150 policistů a neupřesněného počtu protestujících.

Hamburská policie už kvůli protestům do města povolala posily. Na okraj summitu se poprvé od zvolení sejde americký prezident Donald Trump se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

 

Zatímco v otázce boje proti terorismu se čeká široká shoda, další body jednání jsou kontroverznější. Jiný názor na ochranu klimatu či protekcionářská opatření než řada představitelů G20 včetně hostitelky summitu německé kancléřky Angely Merkelové či představitelů Evropské unie má především americký prezident Donald Trump. Právě proto bude zřejmě odpolední diskuse o ochraně klimatu a udržitelném rozvoji nejsledovanější částí vrcholné schůzky..

 

Na twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na dnešní jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy.

 

Merkelová, která se s Trumpem sešla už ve čtvrtek, se amerického prezidenta podle pozorovatelů snažila přimět ke kompromisům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci. Už dnes Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu. Vyslovily se také pro volný obchod. Před summitem se podobně vyjádřili také evropští členové uskupení G20.

 

 

 

 

Proti vrcholnému setkání už druhý den protestují demonstranti v ulicích Hamburku. Blokovali mimo jiné příjezd některých státníků do přísně střežené zóny kolem areálu hamburských veletrhů. Například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům. Na řadě míst policie demonstrace rozehnala za pomoci vodních děl a těžkooděnců.

 

Ve čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut, zaútočili i na několik policejních vozů. Nad několika čtvrtěmi města se vznáší černý dým.

 

 

 

 

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek večer, bylo zraněno 159 policistů. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Policie do dnešního rána zatkla 45 lidí. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u šesti desítek menších i větších požárů.

 

Hamburská policie očekává, že se situace může ještě vyhrotit. I proto žádá u jednotlivých spolkových zemí o další posily. Na místě už je přitom nyní zhruba 20.000 policistů z celého Německa.

 

Demonstrace ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů jednajících státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania dokonce kvůli protestu nemohla opustit hamburskou vilu, v níž přebývá.

 

 

Reportáž TV Nova:

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.7. | 10:10 andrewandrew
36
Třeba se jednou dočká celá Evropa vlády zdravého rozumu, pravda bude pravdou, ...
7.7. | 12:54 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
7.7. | 11:57 koxkum: Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak ...
8.7. | 11:18 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
8.7. | 10:27 Milan Mašek: Třeba by se ti státníci nemazlili ani s tebou
8.7. | 10:27 Milan Mašek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Proč nejsou použity střelné zbraně? Bývali kdysi státníci, kteří by se s takovou lůzou nemazlili; škoda jich...
7.7. | 17:33 mimozemstan1
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tak jeste jednou dik za opravu a nemazte mi Komentare ;-)
7.7. | 17:05 Jiří Sataba
8
Náhlasit nevhodný komentář
Islamisti si řekli že dobijí Německo bez války taková populace není nikde na světě ani v číně množí se jako potkani tak to je boj za černé Německo
7.7. | 15:42 Lukáš Tkadlec
-7
Náhlasit nevhodný komentář
A pak se řekne uprchlíci a teroristé! Vždyť oni si to ti "vlastenci" tu německou zemičku rozválcují sami.
7.7. | 15:12 x x
-4
Náhlasit nevhodný komentář
zbytečný clanek......
7.7. | 12:54 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
Náhlasit nevhodný komentář
7.7. | 11:57 koxkum: Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
7.7. | 11:57 koxkum
16
Náhlasit nevhodný komentář
Pracující obyčejní občané si budou muset těžce vydobít zpět jistoty ,které si nechali polistopadovými politiky bez řečí sebrat.Viz odchody do důchodu,důchodové almužny,sociální jistoty atd.Takže demonstrantům v Hamburku fandím a Kradlouska bych rád viděl jak se houpá na stromě.
7.7. | 11:42 bogorovnyj
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Oni to zvládnou. Až ta šaškárna zkončí, dejte mě krátce vědět. Ty hоᴠаԁа co zapalujou auta ať si tam nechají.
7.7. | 10:56 Milan Brejcha
17
Náhlasit nevhodný komentář
Já jim držím palce !!!!!!